Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Berdychův soupeř? Obrozený rebel, jenž nechal PlayStation a začal dřít

FEDERERŮV "KAT". Ernests Gulbis v osmifinále porazil Rogera Federera, teď vyzve Tomáše Berdycha. | foto: Reuters

3 2014
Paříž (Od našeho zpravodaje) - U tenisty Ernestse Gulbise, čtvrtfinálového soupeře Tomáše Berdycha na Roland Garros, můžete někdy jen těžko odhadovat, jak bude hrát. Dokáže porazit nejlepší, stejně jako nečekaně prohrát (i když takových výpadků už je o dost méně než dřív). Zato se lze spolehnout, že za každé situace bude upřímný.

"Proč jsem v mládí netrénoval pořádně? Měl jsem PlayStation. Měl jsem televizi. Jak jsem se měl donutit k tréninku?“

Tip na zájezd

Vyrazte se podívat na nejlepší tenisty naživo. Nabídku zájezdů na French Open a Wimbledon najdete na dovolena.idnes.cz

"Jestli bych chtěl, aby mé mladší sestry také hrály profesionálně tenis? Ne. Žena si má užívat života, myslet na rodinu, na děti."

"Respektuju Federera, Nadala, Djokoviče a Murrayho, ale pro mě jsou nudní. Lidé chtějí vidět polámané rakety. Válku, krev, emoce."

Tento prostořeký muž v úterý vyzve Tomáše Berdycha v souboji o semifinále Roland Garros. A rozhodně nelze čekat jednoduchý zápas. Gulbis už není jen tenistou, který dokáže nejlepší zaskočit. 

Fotogalerie

Po letech výkyvů se před dvěma roky uklidnil. Začal dřít, stabilizoval své výkony. 

Už je 17. na světě a v neděli dosáhl největší výhry života, když porazil Rogera Federera v osmifinále Roland Garros.

„Udělal jsem v minulosti dost špatných rozhodnutí. Pracoval jsem třeba tři měsíce a pak jsem se 10 dnů v Lotyšsku jen tak flákal,“ řekl 25letý Gulbis, jehož otcem je lotyšský miliardář, jeden z nejbohatších lidí v zemi.

Také vliv rodičů způsobil pomalejší start kariéry tenisového supertalentu. „Netlačili mě tolik do tréninku, chtěli, abych se věnoval škole a dalším věcem. A mě trénink moc nebavil. Bavily mě zápasy, soupeření.“

A tak Gulbis mrhal svým potenciálem. Ve Stockholmu ho nachytali s prostitutkou na cestě do hotelu. Strávil noc ve vězení, po zaplacení pokuty ho však policie pustila. „Do Švédska už nikdy nepojedu! Když si vyrazíte s holkama a skončíte za to ve vězení, tak to není normální,“ řekl.

Před dvěma roky však přišla změna. Začal spolupracovat s trenérem Günterem Bresnikem. Uvědomil si, že bez tvrdé práce výsledky nepřijdou. „To platí u každého. Když přes týden pracujeme, užijeme si víkend lépe. Zato když budeme celý týden pít pivo, co pak dělat v sobotu? Zase se opít?“

NIČIVÁ ZLOBA. Ernests Gulbis zkoumá, co s jeho raketou udělal jeho výbuch

Pořád to není žádný kliďas. Dříve říkal, že rozmlátí 70 až 80 raket ročně - a stále s nimi nezachází zrovna uctivě. Jednu si „vychutnal“ i v duelu s Federerem. „Musím rozbít raketu na každém kurtu na světě. Jinak by to bylo znamení neúcty k centrkurtu v Paříži,“ rozesmál se.

Gulbis zůstal svérázem, ale stal se profesionálem. Berdycha nečeká nic lehkého.Najdete na iDNES.czmobilní verze