Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Djokovič? Malý svátek. Zkusím uhrát tři čtyři gamy, pousmál se Berdych

POSLEDNÍ MĚŘENÍ SIL. Naposledy se Tomáš Berdych (vlevo) a Novak Djokovič utkali ve finále turnaje v Pekingu. Tam se po jednoznačném průběhu radoval Srb. | foto: AP

13 2014
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Tomáše Berdycha čeká mimořádně těžká výzva. O postup do semifinále bude v pátek od 15 hodin SEČ bojovat se světovou jedničkou. Tenistou, který v hale neprohrál 29 zápasů v řadě. Mužem, s nímž má negativní bilanci 2:16. Novakem Djokovičem. „Pokusím se odehrát co nejlepší zápas,“ řekl Berdych.

Na jejich poslední utkání vzpomíná s úsměvem. Když se začátkem října utkali ve finále v Pekingu, byl z toho pro Berdycha krutý výprask. První set prohrál 0:6, ve druhém už bylo skóre 0:5, až tehdy český tenista uhrál dva gamy. „Tak teď zkusím tři nebo čtyři,“ usmál se. „Hrát s Djokovičem je vždycky malý svátek,“ dodal.

Porazit sice srbského tenistu dokázal jen dvakrát, řada jejich zápasů se však protáhla do tří setů. Před třemi roky měl na Turnaji mistrů proti Djokovičovi dokonce mečbol, i tehdy však ve třech sadách podlehl.

Srb však letos hraje v mimořádné formě - a pod střechou se mu daří obzvlášť. Naposledy prohrál před dvěma roky v Paříži se Samem Querreym, od té doby nasbíral v hale čtyři tituly. A vítězně zatím začal i letos v Londýně. S Čiličem a Wawrinkou ztratil dohromady pouhých pět gamů.

Fotogalerie

„On takhle dobře hrál loni, i dříve. Tak to zkrátka umí. Nedělá letos nic jinak. Akorát to vybrousil do perfektna,“ pochválil Berdych krále žebříčku.

K hlavním přednostem Srba podle něj patří čtení hry. „To umí neuvěřitelně, k tomu je atleticky skvěle vybavený. Je strašně těžké mu dát eso, zabít míč,“ popisuje. „Pro něj rázem letí míče pomaleji, to je jeho největší síla a zbraň. Skvěle returnuje, situaci čte a může si daleko víc věcí na kurtu dovolit, proto ani nemusí používat tak razantní a agresivní údery.“

Djokoviče dělí jediná výhra od toho, aby potřetí za poslední čtyři roky zakončil rok jako světová jednička. V cestě mu stojí poslední překážka. Berdych se však předem nevzdává: „Není to marný boj. Je obrovský rozdíl, jestli člověk hraje s Djokovičem, nebo s Čiličem. Ale v každém zápase je šance.“ V soubojích se světovými jedničkami má Berdych zatím bilanci 4:20.

Po zápase s Wawrinkou označil Berdych svůj postup za „mission impossible“. Titulek s touto citací pak oběhl média po celém světě. „Bylo mi jasné, že to bude to hlavní, co se bude všem líbit.“ Jak se jemu líbí stejnojmenný snímek? „Nemyslím, že to je hvězdné představení, jsem spíš pro promyšlenější věci. Ale určitě to nebylo zas tak špatné.“

Ve filmové sáze Tom Cruise v roli Ethana Hunta už nemožnou misi čtyřikrát zvládnul. V pátek ho zkusí Berdych v londýnské aréně tenisově napodobit.Najdete na iDNES.czmobilní verze