Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Finále Fed Cupu na trávě? To nepůjde, směje se kapitán tenistek Pála

KAPITÁN TENISTEK. Petr Pála je nadšený z úspěchů tenistek ve Wimbledonu. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

2 2014
Kdyby měl nyní Petr Pála dělat nominaci na Fed Cup, asi by nevěděl, kam dřív sáhnout. Kvitová, Šafářová, Záhlavová-Strýcová, Smitková... České tenistky ve Wimbledonu zazářily - a jejich jízda ještě nekončí. „Je radost se na to dívat,“ řekl 38letý fedcupový kapitán, který v listopadu povede tenistky do třetího finále.

Předchozí dvě finále vyhrál: nejprve v roce 2011 v Rusku, o rok později doma proti Srbkám. Letos v listopadu vyzve v O2 areně na tvrdém povrchu Němky.

Nepřemýšlel jste o změně povrchu na trávu?
(smích) To asi ne, to by bylo nákladné a asi by to nešlo. Navíc se ve Wimbledonu daří i Němkám, takže bych to nekomplikoval.

Je nějaká tenistka, která vás výrazně pozitivně překvapila?
Všechny, které byly v osmifinále. To, že Pétě (Kvitové) se tam daří, to je známá věc. Její výsledky ve Wimbledonu jsou skvělé. Před třemi lety vyhrála, předtím i potom prohrála se Serenou. Jen loni ji porazila Flipkensová. Myslím, že k tomu turnaji vždycky vzhlíží a věří tomu, že tam může uspět až do konce.

Co Šafářová?
Lucka si začala na trávě víc věřit. Asi to bylo tím, že vyhrála těžký první zápas. Do té doby tam neměla žádný velký úspěch. Začala zjišťovat, že by mohla mít dobrou hru i na trávu, že by si s ní mohla rozumět. Postupuje jednoznačně, což je skvělé.

Zato Záhlavová-Strýcová, té tráva evidentně sedí, že?
Bára se na trávu vždycky těší, i na turnaji v Birminghamu předtím hrála výborně. Ale tady porazila druhou hráčku na světě, což je neskutečný výkon. Navíc to potvrdila v dalším zápase, když porazila Caroline Wozniackou. Když udělá takový výsledek, tak není jednoduché ho potvrdit.

Devatenáctiletá Tereza Smitková zase může být příslibem pro Fed Cup do budoucna...
Prošla z kvalifikace do osmifinále, to je neskutečné. Věřím, že ji to nakopne do další práce a půjde nahoru, protože najednou ji to vynese do první stovky, což je velký skok. A jestli je příslibem? Jsem rád, že se daří všem holkám, že máme hodně holek do stovky. To je pro Fed Cup dobré, že je z čeho vybírat. Pak jde už jen o to, abych to vybral správně.

POJĎ. Tradiční vítězné gesto Petry Kvitové přišlo i v zápase s Barborou...
JÁ TO DOKÁZALA! Tvář Lucie Šafářové ovládl široký úsměv - právě postoupila do...
VZKŘÍŠENÍ. Česká tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová se ve čtvrtfinále...
Česká tenistka Tereza Smitková v osmifinále Wimbledonu nestačila na Šafářovou.

Jak těžké by bylo udělat nominaci nyní?
Vždycky vybírám z více holek. To už je pak na mně, jak se člověk rozhodne. Jsem rád, když se co nejvíce holkám daří. Sice to je o to těžší, ale je lepší, když mají úspěchy a já se pak musím nějak poprat s nominací.

Čím to, že se českým tenistkám na trávě tak daří? 
Hlavně dřív bylo hodně časté, že v halách byly rychlé povrchy. Teď se snažíme je trochu zpomalovat. I tak ale naše hráčky uměly vždy hrát na všech površích, právě díky tomu, že se v posledních desítkách let hraje přes zimu v hale. Takže mě to zas tak nepřekvapuje. 

Vždyť i jiné velmoci mohou přes zimu trénovat v hale - a takové výsledky nemají.
Momentálně ne, ale vždycky to může být jinak. Třeba Američané zase hrají hodně venku, a když dokážou v zimě trénovat hodně na sluníčku, tak je to před Austrálií určitá výhoda a vyhnou se té zimě. Ale jde o to se spíš naučit na rychlém povrchu hrát, aby člověku nebyl cizí.

Hraje roli i to, že na přípravu na travnatou část sezony není tolik času? Že i proto jsou návyky důležitější?
Záleží to na několika věcech. Na tom, jak dobrou má člověk na trávu hru. Pak se hlavně musí naučit na trávě dobře hýbat, protože ten pohyb je jiný než na ostatních površích. A na návycích. Kdo umí hrát na rychlejším povrchu, tak má přechod na trávu snazší.Najdete na iDNES.czmobilní verze