Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pála před klíčovým bojem: Jsou cesty, jak se Marii dostat na kobylku

Radost po vyhraném utkání Petry Kvitové ve finále Fed Cupu, vpravo od ní je kapitán Petr Pála. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

15 2015
Bude to nejblyštivější utkání celého víkendu. A podle dosavadního vývoje fedcupového finále dost možná i nejdůležitější. Tenistka Petra Kvitová se v úvodní nedělní dvouhře postaví Marii Šarapovové. Dvě hlavní tahounky týmu, dvě hráčky elitní desítky. „Když bude Péťa hrát dobře, tak je šance velká,“ věří kapitán českého týmu Petr Pála.

Už před startem boje Česka s Ruskem se tušilo, že právě tento zápas může být klíčový - a vývoj prvního dne finále Fed Cupu to jen potvrdil.

Po sobotních zápasech je stav 1:1. Obě jedničky splnily svou roli: Petra Kvitová porazila Anastasii Pavljučenkovovou, Maria Šarapovová zdolala Karolínu Plíškovou.

„Hodně lidí to očekávalo. Favoritky vyhrály. Jsem rád, že se to Pétě povedlo otočit, že se zvedla a zvládla roli favoritky a dala nám první bod,“ řekl Pála. „Na Marii byl pak tlak, ale bohužel pro nás to zvládla taky.“

Fotogalerie

Všiml si, že se Plíškové nedařil servis podle očekávání. V prvním setu měla úspěšnost prvního podání jen 38 procent, až ve druhém se zvedla na 59. „To bylo důležité. Ale měla proti sobě silnou soupeřku, která hrála rychle, na spoustu toho dosáhla a byla lepší. Ale klobouk dolů, jaký Karolína podala výkon před tolika lidmi a proti takové hvězdě.“

Plíšková hrála teprve třetí fedcupovou dvouhru - a rovnou proti jedné z nejtěžších možných soupeřek. Pálu navzdory prohře nezklamala; i proto je možné, že jí dá důvěru i v nedělní druhé dvouhře proti Anastasii Pavljučenkovové a bude šetřit Lucii Šafářovou na případný rozhodující debl.

Když v sobotu večer předstoupil před novináře, rozhodnutí neznal. „Ještě si na to sedneme a uvidí se zítra.“

Detailně nechtěl mluvit ani o zdravotním stavu Šafářové, která v týdnu trénovala se zatejpovaným zápěstím levé ruky a necítila se dostatečně fit na to, aby nastoupila do sobotní dvouhry. Není však vyloučeno, že zkušená fedcupová reprezentantka dostane v neděli v singlu šanci.

Nejen Pála ovšem tuší, že klíčový zápas může být už ten první nedělní, tedy bitva Kvitová vs. Šarapovová. „Věřím, že Péťa na ni má lepší hru než Kája,“ tvrdí Pála.

Češka bude do zápasu vstupovat s negativní zápasovou bilancí 4-6. Poslední utkání před dvěma týdny v Singapuru ale vyhrála Kvitová. „I když ji porazila v Singapuru, neznamená to, že přijde a porazí ji znovu,“ říká Pála. Věří však: „Jsou cesty, jak se Marii dostat na kobylku.“

Kvitová je v neděli znovu zkusí najít.Najdete na iDNES.czmobilní verze