Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kontroly, hlídky, policejní psi. Když se turnaj mění v pevnost

První den na Roland Garros komplikoval déšť. | foto: AP

23 2016
Paříž (Od našeho zpravodaje) - Stačí se jen přiblížit k areálu u Bouloňského lesíka – a zjistíte, že je něco jinak. „Otevřete batohy, prosím,“ vyzývá rázně jeden z členů ostrahy. Pak ho sice prohlédne jen letmo, ale nejde zdaleka o kontrolu poslední. O kousek dál čeká ochranka s detektory kovů – a při samotném vstupu do areálu musí návštěvníci obsah zavazadla ukázat ještě jednou a nechat se prohledat.

Vítejte na Roland Garros, turnaji pořádaném v době strachu.

Pařížský grandslam dříve netýral fanoušky přehnanými bezpečnostními opatřeními; jenže předchozí ročníky jako by se konaly v jiných časech. Teď je země ve stavu nejvyšší pohotovosti, který trvá od listopadových teroristických útoků; a nedávno byl prodloužen ještě přes další sportovní vrcholy, červnové Euro a červencovou Tour de France.

První velkou sportovní akcí od listopadového hororu se stalo právě Roland Garros – a i proto je pod mimořádným dohledem. Bezpečnostní perimetr se rozšířil na dvojnásobek, do areálu se dá dostat jen přes tři vstupní body. V okolí hlídkují četníci se samopaly, prostor uvnitř hlídají policisté spolu se psy, kteří pátrají po výbušninách. Fronty se táhnou dále než obvykle, neboť bezpečnostní procedury zabírají více času.

„Vždycky jsme chtěli hlídat hráče i fanoušky i před těmi nejmenšími nebezpečími. V současnosti jsou vzhledem k nynější politické situaci rizika ještě větší, takže jsme zavedli mnohem silnější opatření,“ prohlásil turnajový ředitel Guy Forget.

Zrovna Roland Garros přitom nemá pověst nejbezpečnějšího podniku: loni vtrhl na kurt fanoušek, který si chtěl fotit selfie s Rogerem Federerem, v roce 2009 se mu jiný příznivec pokoušel nasadit na hlavu čepici, finále 2013 zase narušili výtržníci, kteří protestovali proti francouzskému schválení sňatků gayů.

Tuto reputaci chtějí Forget a spol. změnit; a nejde jim jen o hráče, ale i zhruba o 30 tisíc fanoušků, kteří denně do areálu zamíří. „Já se tu cítím bezpečně vždy,“ řekl devítinásobný pařížský šampion Rafael Nadal. „Co se stalo v listopadu, byla tragédie, ale je to minulost.“

Minulost, kterou však jde v současnosti až moc dobře cítit.Najdete na iDNES.czmobilní verze