Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dráždí sběrače i sudí, láme rakety, baví publikum. A může vyzvat Čechy

AUSTRALSKÝ HRDINA. Nick Kyrgios budí na Australian Open kontroverzní emoce, domácí fanoušci si ho však rychle oblíbili. | foto: Reuters

26 2015
Na jeho zápasech bývá rušno. A to nejen proto, že je Nick Kyrgios v Austrálii doma - o velký rozruch se stará i on sám. Devatenáctiletý tenisový frajírek dokáže pobavit publikum komickou vložkou, stejně tak se na něj ale i zle obořit. Budí emoce; a především zase dokazuje, že může být superhvězdou budoucnosti. Podruhé je na grandslamu ve čtvrtfinále.

Vypadalo to jako boj jednoho proti všem. Když Nick Kyrgios získal fiftýn, Hisense Arena opakovaně vybuchovala nadšením. Andreas Seppi jen přihlížel, jak se mu čtvrtfinále Australian Open vzdaluje...

Přitom už vedl 2:0 na sety. Kyrgios vztekle mlátil s raketou. Hádal se s publikem. „Můžete už nechat ten zas... mobil?“ zakřičel k divákům, údajně směrem k někomu ze svého týmu.

Zvládl se obořit i na rozhodčí nebo sběrače. Ale také bavit. Když po dlouhé výměně nedosáhl na míček od Seppiho, hodil po balónku alespoň raketu. Publikum pobaveně zahučelo.

A po třech hodinách a 34 minutách poutavé podívané křičelo nadšením. Poprvé od roku 2005 se Australan dostal do čtvrtfinále grandslamu v Melbourne. Na bývalou světovou jedničku Lleytona Hewitta navázal vytáhlý Nick Kyrgios, podle mnohých budoucí král žebříčku či alespoň člen top 10.

KRUCINÁL. Neúspěšný start zápasu s Andreasem Seppim rozlítil Nicka Kyrgiose...
PST. Nick Kyrgios utišuje diváky během zápasu třetího kola Australian Open.
JÁ TO DOKÁZAL! Přes tři a půl hodiny musel Nick Kyrgios bojovat, než dokráčel...

Už delší dobu se ví, že syn řeckého otce a malajské matky může dokázat velké věci. Byl juniorskou světovou jedničkou, nyní je nejmladším hráčem v elitní stovce. Loni v osmifinále Wimbledonu senzačně skolil Rafaela Nadala.

Místo raketového vzestupu však poté zpomalil. Od Wimbledonu odehrál už - bez větších úspěchů - jen tři turnaje a pak sezonu ukončil. Důvod? Připadal si vyhořelý.

Kdekdo pak pochyboval, jestli Kyrgios skutečně má na průnik mezi absolutní elitu. Jestli wimbledonský úspěch nezůstane ojedinělý. Prohra v 1. kole turnaje v Sydney tyto hlasy jen zesílila.

Jenže na Australian Open zatím sebevědomý mladík přesvědčuje o opaku. Ano, zatím neporazil žádnou velkou hvězdu, snad jen chorvatského ranaře Karloviče. To se však může změnit už v úterý, kdy vyzve světovou šestku Andyho Murrayho.

Kyrgios zřejmě v březnu dorazí do Ostravy

Povyku už každopádně rodák z Canberry natropil dost. Za výtržnosti v zápase 1. kola dostal pokutu 4 926 australských dolarů (necelých 100 tisíc korun). Řadu lidí nahněval i ironickými odpověďmi v rozhovoru po zápase 2. kola s Karlovičem.

Na otázku, jestli chtěl zápas ukončit ve čtyřech setech a vyhnout se nevyzpytatelné páté sadě, odvětil: „To se tak stává, že když prohrajete čtvrtý set, jdete do pátého.“ Jindy se zas obul do svého otce: „Táta si vzal šťastné tričko, ale nevím, proč to dělá. Nevěřím moc na karmu nebo pověry.“

Takový zkrátka Kyrgios je. Sebevědomý. Drzý. Nebojácný. Nepřipomíná typického tenistu. Chodí s velkými barevnými sluchátky, má výraznou náušnici, na hlavě si nechává do vlasů vystříhávat zvláštní kreace.

V březnu zřejmě jeho show uvidí i diváci v Česku. V 1. kole Davis Cupu přijede do Ostravy výběr Austrálie, v němž by vedle „mentora“ Hewitta neměl Kyrgios chybět.

A zatím se nezdá, že by se na Česko chystal vyhořelý hráč.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze