Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bude to zážitek pro hráče i fanoušky, doufá výkonný ředitel Laver Cupu

PĚT LEGEND POHROMADĚ. Zleva kapitán evropského týmu Björn Borg, Rafael Nadal, Rod Laver, Roger Federer a kapitán zbytku světa John McEnroe na tiskové konferenci Laver Cupu. | foto: Profimedia.cz

28 2016
Necelý rok zbývá do startu prvního ročníku tenisového Laver Cupu, ve kterém se v pražské O2 aréně utkají největší hvězdy Evropy proti zbytku světa. Už nyní ale do Prahy dorazila delegace, která má nový projekt na starosti. „Přijeli jsme se podívat, jak to tady za rok bude přibližně vypadat,“ říká výkonný ředitel poháru Steve Zacks.

Co rozhodlo, že zrovna Praha bude hostit první ročník Laver Cupu?
Chtěli jsme soutěž zahájit ve střední Evropě, protože jedním z cílů je, aby to byl skvělý zážitek pro fanoušky i hráče a zároveň, aby jim to v téhle části roku vyhovovalo. Máte tady nádhernou moderní halu. V minulosti se tu odehrávaly překrásné tenisové bitvy, máte výbornou fanouškovskou základnu. Jednoduše je to skvělé místo pro to, pořádat tady první ročník Laver Cupu.

Jaká byla kritéria, která pražská O2 aréna musela splnit?
Už start v Evropě byl prvním z nich. Museli jsme kvůli tom hned několik měst vyloučit. Potřebovali jsme moderní a zastřešenou halu, abychom nemuseli řešit žádné problémy s počasím. Dále jsme chtěli zkušené pořadatele, kvalitní hotely, zázemí. Tohle všechno Praha a O2 aréna splňuje a navíc je to i zajímavý tenisový trh. Praha sama o sobě je krásná, lidé ji budou chtít navštívit.

Na jakém povrchu se bude hrát?
Tvrdém, což bylo jedno z dalších kritérií. Chtěli jsme, aby se hrálo na stejném povrchu, jako v této části sezony na dalších turnajích, je to komfortnější pro tenisty.

RIVALOVÉ. Rafael Nadal (vlevo) a Roger Federer po semifinále Australian Open.

RIVALOVÉ A V LAVER CUPU SPOLUHRÁČI. Rafael Nadal (vlevo) a Roger Federer po semifinále Australian Open.

Davis Cup, Fed Cup, grandslamy, tenisové exhibice po celém světě. Proč tenis potřebuje zrovna Laver Cup?
To je zajímavá otázka. Celý projekt začal u Rogera Federera, který chtěl poctít Roda Lavera. Federer se hodně zajímá o tenisovou historii, vyzná se v ní a cítil, že Rod toho pro náš sport udělal hodně, proto se rozhodl mu to tímto způsobem vrátit. Celá soutěž je postavená na principu golfového Ryder Cupu, který, jak všichni víme, si lidé neskutečně užívají.

Takže si od toho slibujete podobný zájem jako v golfu?
Přesně tak. Nikdy tady nic podobného nebylo. Bude to unikátní příležitost, kdy nejlepší tenisté světa budou najednou spoluhráči, uvidíme hrát čtyřhry v kombinacích, které jsme nikdy neviděli. Věříme, že Laver Cup bude bavit nejenom fanoušky, ale i hráče. My už se těšíme (usměje se).

Dvě evropská místa už jsou obsazená Nadalem a Federerem, čtyři jsou ještě volná. Bude důležité, aby jedno z nich obsadil český hráč?
To těžko říct. Dvě se přidělí na základě žebříčku ATP a pak bude záležet na Björnu Borgovi, komu rozdělí dvě divoké karty. Bude to záležet... Víte, všichni chtějí vyhrát. Tým chce vyhrát, na to nesmíme zapomínat. Ale mít tady českého hráče by bylo fantastické.

Říkáte, že je akce věnována Rodu Laverovi, tak proč není první ročník v Melbourne Parku v Austrálii?
Už od začátku jsme říkali, že bychom rádi začali v Evropě. S Laver Cupem pak chceme jezdit po celém světě. Austrálie je samozřejmě důležitou součástí turnaji a doufáme, že se tam jednou podíváme.

V nejbližších letech to ale neplánujete...
To ne, v roce 2018 bude Laver Cup ve Spojených Státech, pak se zase vrátíme do Evropy. O rok později bude roční přestávka kvůli olympiádě a až následně se vrátíme do neevropské země, zatím není jisté, do které. Tuhle rotaci chceme zachovat.

Kdy se fanoušci mohou těšit na zveřejnění cen lístků?
Všechny informace o turnaji od nás budete průběžně dostávat, a to včetně ceny lístků, která by měla být známá na konci roku. Plánujeme drahé VIP balíčky a lístky dostupné pro běžné fanoušky, aby si každý přišel na své, a věřím, že tady nalákáme skvělé publikum.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze