Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenis zavedl speciální jednotku, která má vyšetřit podezření z korupce

Tenis, ilustrační foto. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

12 2016
Tenis učinil další krok v boji proti korupčním podezřením. Vládnoucí tenisové orgány ustanovily novou jednotku zvanou Independent Review Panel (IRP), jejímž úkolem je provést důkladné vyšetřování údajné korupce a funkčnost stávajících antikorupčních mechanismů.

Čím je nová skupina výjimečná, když už v tenise existuje Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU), která se o čistotu sportu starala dosud?

Na vzniku Independent Review Panel se shodly všechny čtyři vládnoucí tenisové orgány: ATP, WTA, ITF a zástupci grandslamů. Nové jednotce daly silný mandát: bude nadřazená současným protikorupčním orgánům a má vyšetřit, zdali fungují správně, případně doporučit změny.

Tenisové aféry

Snad nejznámější skandál, který se týkal ovlivněných zápasů, se odehrál v roce 2007. Hlavním podezřelým byl tehdy Nikolaj Davyděnko z Ruska, ale pro nedostatek důkazů byl očištěn. V roce 2011 pak Rakušan Daniel Köllerer dostal kvůli nekalým sázkám doživotní zákaz činnosti.

Vyšetřování Jednotky pro bezúhonnost tenisu (TIU) v minulosti skončilo sankcemi pro 18 tenistů a šest z nich dostalo doživotní zákaz. Na program proti korupci ATP dosud vydala 14 milionů dolarů (přes 347 milionů korun).

Během letošního Australian Open přinesla BBC informaci, že podle tajných dokumentů šestnáct tenistů, kteří patřili v posledním desetiletí do první padesátky žebříčku ATP, falšovali zápasy. Jsou mezi nimi i vítězové grandslamových turnajů. Konkrétní jména však nezazněla.

IRP bude mít významné pravomoce: může si vyžádat odpovídající dokumenty, provádět rozhovory se zainteresovanými lidmi a případně povolávat experty. Může přitom jednat také s orgány mimo tenisové dění, tedy i s vládními institucemi, sázkovými kancelářemi a dalšími relevantními organizacemi.

Výsledkem tohoto snažení má být veřejně přístupná zpráva s doporučeními, které se vládnoucí tenisové orgány dopředu zavázaly respektovat. Termín jejího dokončení není dopředu daný, očekává se však, že vypracování zprávy zabere alespoň rok.

V čele IRP bude prominentní londýnský právník Adam Lewis, doplní ho další dva členové, jejichž jména budou potvrzena na konci února.

Dojdou k podobně skandálním odhalení jako u nezávislého vyšetřování dopingu v atletice? Nebo celý případ vyšumí? To ukáže až budoucnost; a zřejmě ne úplně blízká.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze