Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Deprese. Rozpad rodiny. Zničili mi život, říká tenista Köllerer

Daniel Köllerer | foto: AP

8 2016
Stal se prvním hráčem, který dostal doživotní zákaz činnosti. Nyní Daniel Köllerer vrátil tenisovému světu úder zpátky. Mluví o mafii, špíně a korupci.

Býval nazýván nejméně oblíbeným hráčem na okruhu. Dráždil svým vystupováním, provokoval soupeře, Brazilce Silvu údajně nazval opicí.

Mimoto měl Köllerer (32) docela slušně rozjetou kariéru – v roce 2009 byl dokonce 55. hráčem světa. Vše se změnilo, když o dva roky později dostal kvůli nekalým sázkám doživotní zákaz činnosti.

„Zničili mi život. Přišel jsem o dům, manželku a dítě. Měl jsem deprese,“ prozradil teď Köllerer v nečekaně otevřené zpovědi pro italský web tenniscircus.com.

Není náhodou, že se potetovaný Rakušan stal po pěti letech znovu cílem pozornosti. Debata o manipulování zápasů v tenise znovu ožila během letošního Australian Open na základě zprávy médií BBC a BuzzFeed News.

Konkrétní jména a obvinění však zatím chybějí – Köllerer patří k vzácným potrestaným výjimkám. „Byl jsem pro ATP (mužskou tenisovou asociaci) trnem v oku. Obětovali mě, aby ukázali ostatním hráčům, co se může stát. Jsou tady chránění hráči a ti, kterých se ATP chce zbavit,“ řekl.

Do první skupiny přitom řadí třeba Djokoviče, Nadala, Federera a Murrayho, tzv. velkou čtyřku, jejíž členy by si ATP podle něj nikdy potrestat nedovolila. „To by byla sebevražda. Jsou moc důležití.“

Köllerer si myslí, že jeden či víc hráčů z elitní dvacítky žebříčku manipuluje se zápasy. Důkazy nemá, je to jen jeho tip; nabízí však řešení, jak se problému zbavit.

„Sázky se musí zakázat. Ale to se nestane, protože některé turnaje sponzorují sázkové společnosti,“ řekl 32letý Rakušan. „Na tom je něco špinavého. Je to mafie. Něco je zkorumpovaného.“

Köllererova slova je třeba vzhledem k jeho kontroverzní minulosti brát s jistou rezervou. Zároveň jsou ale natolik křiklavá, že je nelze ani zcela ignorovat.Témata: ATP, Australian Open, BBC
Najdete na iDNES.czmobilní verze