Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenisový talent Veselý: Výsledky nahoru dolů, úplně spokojený nejsem

PŘÍSLIB PRO BUDOUCNOST. Jiří Veselý se touží dál zlepšovat, jednou by měl být tahounem daviscupového týmu. | foto: Česká sportovní / Pavel Lebeda

11 2014
Loni zažil průlomovou sezonu. Ze třetí stovky se vyšplhal do první, získal od ATP ocenění Hvězda zítřka a těšil se, že letos půjde žebříčkem ještě výš. To se sice tenistovi Jiřímu Veselému splnilo, přesto po ukončení sezony přiznává: „Úplně spokojený s ní nejsem.“

Ve druhé sezoně na ATP totiž zažil světlé momenty, jako třeba 3. kolo ve Wimbledonu nebo účast ve stejné fázi na dalším velkém turnaji v Indian Wells, také však utrpěl hodně proher v 1. kole.

Přesto si polepšil na 68. pozici žebříčku a doufá, že v příštích sezonách zúročí své zkušenosti k ještě lepším výsledkům. „Tato sezona byla taková zkouška,“ řekl 21letý talent, s nímž se počítá jako s daviscupovým tahounem budoucnosti.

Jak byste tedy zhodnotil letošní rok?
Úplně spokojený s tou sezonou nejsem, mohl jsem si počínat lépe, na druhou stranu byl to můj druhý ostrý rok na okruhu ATP, takže nemůžu být úplně nespokojený. Nasbíral jsem spoustu zkušeností, které můžu využít v budoucnosti.

Změna trenéra

Jiří Veselý ukončil spolupráci s Jaroslavem Navrátilem a v prosinci oznámí jméno nového kouče.

Kde jste čekal víc?
Výsledky byly nahoru dolů, spoustu proher v 1. kole, žádné konstantní výsledky. Myslím si, že to k tomu patří, člověk se na ATP rozkoukává. Najednou hraje na úvod se soupeři, které by třeba na challengerech potkával až ve finálových kolech. Není to úplně jednoduché, obzvlášť pro psychiku, člověk musí vstřebávat častěji porážky. Tato sezona byla taková velká zkouška. Hlavní je, že jsem to nějakým způsobem ustál a posunul se aspoň o pár příček nahoru.

Fotogalerie

Čeho si letos ceníte nejvíc?
Wimbledon je asi nejlepší výsledek z letošní sezony. Indian Wells taky, měl jsem tam skvěle rozehraný zápas s Andym Murraym ve 3. kole. Těch dobrých výsledků bylo taky docela dost, to nemůžu říct, že ne. A zkušenosti, které jsem nasbíral díky tomu, že jsem měl šanci hrát s nejlepšími hráči, jsou pro mě velké plus. Věřím, že to do budoucna bude velkým přínosem a budu na ty nejlepší ještě lépe připravený.

V Moskvě jste získal první ATP titul - ve čtyřhře s Františkem Čermákem. To muselo být povzbuzení, ne?
Ve dvouhře by to určitě bylo příjemnější, ale nějakým způsobem se musí začít. Byl jsem strašně rád, že jsem dokázal ten titul získat aspoň v té čtyřhře a věřím, že příští rok se toho pokusím dosáhnout i ve dvouhře.

Z čeho se v letošní sezoně chcete poučit?
Musím být pořád maximálně připravený. Na každý turnaj se soustředit co nejvíc. Udělat maximum pro to, aby člověk nepřicházel o šance. Sezona je sice dlouhá, ale člověk odehraje nějakých 25 turnajů, takže každý turnaj, který se mi v tomto věku nepodaří, je zbytečná škoda. Myslím si, že v tomto směru se můžu zlepšit.

Budou vaší hlavní metou grandslamy, nebo stabilnější výsledky na turnajích ATP?
Zapadá to jedno do druhého. Grandslamy jsou velmi důležité, obzvlášť proto, že jsou to povinné akce, které člověk nemůže žádným jiným turnajem přepsat. Chtěl bych se na ně soustředit a uhrát co nejlepší výsledky. A pak bych chtěl stabilizovat své výkony a čím dál víc se prosazovat na turnajích ATP.

Na jakém grandslamu cítíte největší šanci?
Kdybych to hodnotil podle letošního roku, tak je to asi Wimbledon. Ale myslím si, že nejlepší hru předvádím v poslední době na antuce. Věřím, že jsem schopný hrát na všech površích, ale nejlépe na antuce.

Už jste naplánoval dovolenou?
Ano. Vyrážím na 10 dní do Dubaje, tak se tam pokusím zregenerovat a nabrat novou energii do další sezony. Pak už začne příprava v Tatrách, po ní tenisová příprava ve Španělsku a pak příprava na extraligu.Najdete na iDNES.czmobilní verze