Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jestli jsme tenisové legendy? Lucka už ano, vtipkovala Kvitová

10 2014
Všechen stres, který se českých tenistek před rozhodujícím víkendem držel, byl konečně pryč. Kvitová, Šafářová, kapitán Pála i ostatní mohli konečně slavit. Potřetí za poslední čtyři roky vyhrála úspěšná parta Fed Cup. "Snad to nebyl poslední titul," zadoufala Kvitová.

Petra Kvitová, Lucie Šafářová, Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká a kapitán Petr Pála. Stejná sestava jako před dvěma lety (a velmi podobná jako v roce 2011, kdy místo Hlaváčkové hrála Peschkeová) slavila další výjimečný úspěch českého tenisu. „Máme skvělé hráčky. Jsme tenisový národ,“ těšilo Pálu.

Kapitáne, jak byste srovnal ty tři triumfy?
Pála:
Těžko se to srovnává. Je krásné vyhrát před domácím publikem, ale první titul byl speciální, absolutně úžasný, čekalo se na něj dlouho. Ale každý titul je nádherný a je zbytečné to srovnávat.

Očekávalo se, že finále bude vyrovnané. Překvapilo vás, že bylo rozhodnuto po třetí dvouhře?
Pála: Jsem samozřejmě rád, že to tak dopadlo. Dnešní zápas byl úžasný a těžký, přelévalo se to z jedné strany na druhou. Bylo tam všechno, co takový zápas může mít. Mohlo to dopadnout jakkoliv, sama Péťa to ví. Jak Péťa, tak Angelika hrály absolutně skvěle. Pro fanouška to musel být krásný zážitek.

Ve Fed Cupu v posledních letech dominujete. Považujete se za legendy?
Šafářová:
O mně jeden americký časopis napsal, že jsem veteránka. Takže už jsem se zařadila mezi starší kategorii.
Kvitová: Já se za legendu nepovažuju, jelikož pořád hraju. Legend máme v českém tenisu dost, jedna tu byla dneska i včera (Martina Navrátilová). Tak nějak to plyne, daří se nám. Hrajeme dobře, máme spoustu výborných hráček. Nastupuje mladá generace, tak doufám, že nám taky za chvíli pomůže. Doufám, že to není poslední titul.
Šafářová: Takovou věc si člověk uvědomí, až když skončí kariéru. Během ní si neuvědomuje, že je legenda.
Kvitová: Takže Lucka už je legenda.

Český fedcupový tým s trofejí

Česko, respektive Československo vyhrálo Fed Cup už osmkrát. Čím to, že se tak daří?
Pála:
Nemůžu to moc srovnávat s úspěchy v 80. letech. Něco si vybavím, ale málo. Jsem rád, že to skóre je takové, jaké je. Jsme tenisový národ, máme skvělé hráčky. Jsem za to rád, že jich je vždycky hodně.

Čím to je, že je tolik Češek ve stovce?
Hlaváčková:
Motivujeme se navzájem. Petra s Luckou jsou naše nejlepší hráčky ve světě, jejich výsledky jsou úžasná motivace.

Fotogalerie

Jak dlouho může česká dominance trvat?
Pála:
Chtěl bych, abychom si užili tento titul, vůbec bych nepřemýšlel, co bude za rok, za dva. Je čas si to užít. Myslím si, že by to nemělo zevšednět jako něco normálního. Bral bych to s velkou pokorou a zase se za rok pokusil o další úspěch. To, jak široký máme kádr, nás opravňuje říkat, že to můžeme zase vyhrát.

Takže věříte, že to není poslední titul?
Pála:
Člověk by měl jít od zápasu k zápasu. Hraje se až příští rok, takže je to trochu předčasné. Ale s tak silným týmem musíme věřit, že je možné to zopakovat.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze