Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po prohraném utkání s Rumunskem. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

  • 878
České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po deseti letech. Světové jedničky Krejčíková, Siniaková prohrály klíčový debl. Rumunky vůbec poprvé jdou do semifinále týmové soutěže. Halepová posedmé v kariéře porazila Karolínu Plíškovou.

Jak málo stačí a sen o obhajobě se rozplyne.

Český kouč Petr Pála měl pro rozhodující čtyřhru trumfové eso, první pár světa Kateřinu Siniakovou s Barborou Krejčíkovou. Ty vyhrály proti Irině-Camelii Beguové a Monice Niculescuové úvodní set a vše napovídalo tomu, že Ostravar aréna bude tleskat postupu domácích.

Rozhodující čtyřhra

reportáž ze zápasu

Jenže za stavu 7:6, 4:6 a 4:4, hned poté co Krejčíková fantastickým forhendem, který lízl boční lajnu (což muselo stvrdit jestřábí oko), neudržela Siniaková servis a Rumunky poté už další komplikace nepřipustily.

Beguová  nesmírně dramatické střetnutí dopodávala, přičemž mečbol proměnila na síti Niculescuová, nejlepší hráčka na dvorci. Její pohotová reakce rozhodla o historickém počinu rumunského týmu, v semifinále si  zahraje s Francouzkami. A také o pádu Češek do baráže. Prvního od roku 2008.

Konečné skóre? Česko vs. Rumunsko 2:3.

Přitom stačilo pár jinak zahraných výměn a vše bylo jinak. „Bylo to o pár míčích. Holky vyhrály první set, ale pak už nikdy nevedly, pořád dotahovaly. Je to velká škoda, ale nemůžeme pořád jen vyhrávat. Hodně vyrovnaných zápasů jsme v minulosti zvládli, teď to dopadlo jinak,“ hodnotil Pála.

Smeknout se sluší před rumunskými deblistkami, které porazily favorizovaný, byť na fedcupové půdě debutující tandem, a potvrdily skvělou fazónu. Těsně před ostravským vystoupením ovládly turnaj v Thajsku.

Na premiérovém postupu do semifinále pro Rumunsko se výrazně podílela také světová trojka Simona Halepová, která zvítězila ve dvouhře jak v sobotu, tak v neděli. Postupně porazila Siniakovou i Karolínu Plíškovou.

Siniaková vynutila rozhodující debl

Siniaková možná vedle Krejčíkové nedominovala jako obvykle, byla to ale ona, kdo se postaral o to, že se zmíněný debl vůbec hrál.

Porazila totiž Mihaelu Buzarnescuovou a živila české naděje. Přitom to měla kučeravá blondýnka nesmírně těžké. S třicetiletou soupeřkou prohrávala 0:3 v úvodním setu a s Českem to vypadalo tuze zle. Hrozba baráže se zhmotnila.

Jenže Siniaková ukázala v Ostravar aréně duši bojovnice. Buzarnescuovou zaskočila obratem skóre, hrála precizně v defenzívě a odvážně útočila.Od chvíle, kdy se dvaadvacetiletá tenistka ujala vedení v úvodní sadě, na kurtu dominovala. Buzarnescuová poté uhrála jen tři gamy a padla 4:6 a 2:6.

„Káta předvedla vynikající výkon ve dvouhře,“ chválil ji Pála. A vůbec nelitoval, že Siniakovou nasadil i do prohraného deblu. Nechybělo mnoho a domácí tým mohl postoupit, Siniaková předvedla nejeden světlý moment. „Pro čtyřhru byla mojí jasnou volbou,“ stál si Pála za jejím nasazením.

Řež mezi kamarádkami

Byla to strhující bitva dvou velkých kamarádek.

Plíšková vs. Halepová

reportáž ze zápasu

Třísetová, vyrovnaná, plná povedených úderů i nevynucených chyb. A se smutným koncem pro domácí fanoušky. V Ostravar areně Halepová udolala Plíškovou. 

„Nemyslím si, že bych zahrála něco špatně. Prostě byla o trošku lepší,“ hodnotila Plíšková a smekla před Halepovou.

Siniaková vs. Buzarnescuová

reportáž ze zápasu

Tentokrát se nemohla zcela opřít o svůj servis, navíc především z forhendu často poslala míček do autu či do sítě. „

Chodila jsem do toho. Je jasné, že se pak dělají chyby. Ale hrály jsme tři hodiny, takže mi jich nepřijde zase tolik,“ řekla k 62 nevynuceným chybám.

Duel číslo 10 pro Halepovou

Dvě hodiny a 37 minut. Jubilejní desátý mač mezi Halepovou a Plíškovou nabídl třísetovou řež, v níž nebylo nouze o nečekané zvraty.

Plíšková, světová pětka začala nervózně. První game při svém servisu ztratila. To samé se ale vzápětí přihodilo i Halepové a první sada se poté změnila v čekání na zásadní zaváhání.

ROZHOVOR

Plíšková vzpomínala na Serenu W. a řekla: Halepová nemohla hrát špatně

Přišlo od domácí hráčky, za stavu 4:4 udělala slečna KP dvojchybu, poté zahrála příliš dlouhý forhend a svou čtrnáctou nevynucenou chybou dala běhavé Halepové šanci jít do trháku. Třetí hráčka světa tím nepohrdla a šla servírovat na vítězství v první sadě.

Set nakonec dopodávala, byť proti houževnaté Plíškové potřebovala pět setbolů a promrhala vedení 40:0. I na ní byla znát nervozita.

Dlouhonohá Češka poté povstala. Rychle vedla i díky trpělivější a pestřejší hře 4:1 a mířila za vyrovnáním. 

Druhá sada ale ještě přinesla zápletku a natáhla se na hodinu! Halepová se nevzdala (byť její psychiku musela zostra masírovat smůla - Plíškové často pomohla páska, přálo jí i jestřábí oko), snížila na 3:4 a od té doby se skóre hodně přelévalo. Tenistky předváděly patrně to nejlepší, co bylo v neděli v Ostravě k vidění, došlo i na emoce. To když Halepová v jednu chvíli naštvaně hodila raketou.

Zpravodajství

ze soboty

Plíšková nakonec druhý set přece jen vyhrála, byť za stavu 5:5 nebyla daleko od ztráty servisu. To když Halepová promarnila tři brejkboly - její soupeřka totiž hrála v těžkých chvílích na riziko a sama rumunská hvězda až překvapivě kazila jednoduché údery.

Rozhodující set nabídl nevídaný úvod, obě týmové jedničky se blýskly čistou hrou při podání své protivnice.  Zlomovým se poté stal pátý game, v němž Halepové pomohl další Plíškové nepřesný forhend ke dvěma brejkbolům.

Využila toho, poté brejk potvrdila a už se nenechala zastavit. Mač dopodávala na druhý pokus a bilanci s Plíškovou upravila na 7:3.

1. kolo Světové skupiny tenisového Fed Cupu v Ostravě:

ČR - Rumunsko 2:3

Karolína Plíšková - Halepová 4:6, 7:5, 4:6
Siniaková - Buzarnescuová 6:4, 6:2
Krejčíková, Siniaková - Beguová, Niculescuová 7:6 (7:2), 4:6, 4:6.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga