Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rivalitu cítíme, tvrdí Češky před bitvou s Ruskem. Vzpomněly na Nagano

11 2015
Zatím vládne pohoda, tenistky se usmívají, žertují a uvolněně vyprávějí. Také tisková konference českého fedcupového týmu byla stejně jako v případě Rusek plná vtípků. Ovšem jak se přiblíží víkendové zápasy o vítěznou trofej, napětí bude stoupat.

Po usmívající se Rusce Marii Šarapovové a jejich spoluhráčkách přišly do tiskového sálu v pražské O2 areně české tenistky s kapitánem Petrem Pálou.

Denisa Allertová, pátá nehrající členka týmu, se posadila mezi novináře, přihlásila se o slovo a pobaveně spustila: „Jak se hrálo?“

„Já jsem jenom kutálel míčky, nehrál jsem,“ kontroval s úsměvem Pála.

Pak už ve vážnější tónu Petra Kvitová, Lucie Šafářová, Karolína Plíšková i Barbora Strýcová chválily tvrdý povrch v moderní hale. „Mohl by nám vyhovovat,“ myslí si Plíšková, která se ještě vyrovnává s časovým posunem po cestě z Číny a únavou z náročné sezony.

„Je trochu pomalejší než loni,“ všimla si Šafářová. Česko ve vítězném finále proti Německu dostalo napomenutí od ITF, protože rychlost kurtu lehce za hranou pravidel.

Fotogalerie

Dvě největší české hvězdy Kvitová a Šafářová pak přemítaly o tom, jak se dá porazit světová čtyřka Šarapovová. Oběma se to letos povedlo. „S Maruškou je to o pár šancích, které vám v zápase dá. Má výkyvy na podání, může udělat dvojchybu, nabídnout brejkbol, to je klíč k tomu dostat se nahoru a snažit se udržet servis. Levácká rotace při servisu nám pomáhá, taky jí vadí, když někdo hraje rychle. Ale zase se nevzdává do poslední chvíle. S tím na kurt jdu,“ řekla Kvitová.

Šarapovová - možná pod dojmem zmiňovaných porážek - dvakrát zmínila, že Rusky nebudou v bitvě o fedcupový pohár favoritkami. Opravdu?

Podle českého kapitána Pály je to však součást psychologického boje: „To použila schválně. Mají nejvýše postavenou hráčku na žebříčku. Mají stálý deblový pár. Nemyslím si, že jsme favority, je to naprosto vyrovnané.“

Pála: Čím bude atmosféra bouřlivější, tím to bude lepší

Pála už v úterním rozhovoru vzpomínal na památná sportovní klání Česka s Ruskem či dřív Československa proti Sovětskému svazu.

„Vnímám tuhle rivalitu hlavně přes hokej. Byl jsem na mistrovství světa v Praze v roce 1985, když mi bylo deset let. V televizi jsem hodněkrát viděl starší bitvy proti Rusákům, bývalo to vyhecované,“ vzpomínal Pála a vylíčil, jak sledoval na turnaji v Rakousku legendární olympijský turnaj v Naganu 1998, kde Češi získali zlato.

„Věřme tomu, že tenhle víkend bude další kapitolou v česko-ruských soubojích. Diváci by mohli být hodně důležitý faktor. Čím bude atmosféra bouřlivější, tím to pro nás bude lepší.“

Také tenistky vnímají rivalitu a zvýšenou motivaci proti Rusku. Ovšem po dotazu se neshodly, která z nich odpoví.

„Ano, vnímáme to,“ řekla stroze Strýcová a rozchechtala se. „Ona mi radí, co mám říct,” otočila se na Kvitovou, která schovala usměvavou tvář do dlaní. „Vždyť už jsem vám odpovídala v neděli, teda v pondělí. Ale na Nagano si pamatuju,“ pokračovala Strýcová.

Zábavné bylo i natáčení videa pro oficiální stránky ITF. Kvitová a spol. v angličtině odpovídaly na krátký vědomostní dotazník týkající se Fed Cupu. Se správnou odpovědí se měly přihlásit zvoláním: “Ding, dang či dong!” Každý měl určenou vlastní. Ale vážnou tvář nikdo neudržel.

Kdo se však bude smát naposled? Češky, nebo Rusky?Najdete na iDNES.czmobilní verze