Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Češky vedou v Kanadě 2:0, Plíšková i Smitková zvládly své premiéry

7 2015
Québec (Od našeho zpravodaje) - Obhájkyně titulu ve Fed Cupu rázně vstoupily do nového ročníku. V prvním kole vedou české tenistky v Québeku nad domácí Kanadou 2:0. Úvodní střetnutí s přehledem zvládla Karolína Plíšková, která zdolala Francoise Abandaovou 6:2, 6:4. A v tom druhém si Tereza Smitková podala Gabrielu Dabrowskou 6:1, 6:2.

Sobota byla v Québeku dnem plným fedcupových premiér. Debutovala jak Plíšková, tak i druhá česká singlistka Smitková. První zápas čekal rovněž na 18letou Abandaovou. A Dabrowská, kanadská dvojka, se poprvé představila v singlu.

Fotogalerie

České šampionky i bez svých dvou nejvyšších es - Kvitové a Šafářové - potvrzují v 1. kole roli jasných favoritek, neboť Kanadě chybí její největší hvězda Eugenie Bouchardová.

Plíšková vzala Abandaové, soupeřce ze 230. místa na žebříčku, hned její první podání a utekla na 0:2. Dvě šance si vytvořila i ve třetím gamu, ale studentka z univerzity v Montrealu oba vymazala a za aplausu publika v napůl zaplněné hale snížila na 1:2.

Plíšková si na Kanaďanku věřila. Svůj servis si držela bez obtíží. Osmnáctiletá Kanaďanka stihla v první sadě šest dvojchyb. Přesto vcelku statečně vzdorovala, odvrátila šest z prvních sedmi brejkbolů. Za stavu 2:4 ovšem neodolala a Plíšková vcelku snadno získala set, který elegantně zakončila esem.

Fed Cup

Jak se vyvíjejí další zápasy prvního kola

Češka (22. na žebříčku) před střetnutím prohlásila: „Nevím o ní v podstatě nic. A nehodlám to ani moc řešit. Když se budu soustředit na sebe, tak to bude v pohodě.“

Nepodala nějak excelentní výkon, přesto to bohatě stačilo. Abandaová, s kanadskou vlaječkou natištěnou na tváři, se snažila dohnat výrazný rozdíl v herní kvalitě bojovností. Ve druhém setu se ocitla v nadějné pozici 1:0 a 30-0.

ZAUJETÍ. Karolína Plíšková v utkání Fed Cupu proti Kanadě.

ZAUJETÍ. Karolína Plíšková v utkání Fed Cupu proti Kanadě.

SMUTEK. Kanadská tenistka Francoise Abandaová smutní po prvním dni úvodního...

SMUTEK. Kanadská tenistka Francoise Abandaová smutní.

Plíšková však rozháněla i náznaky kritických chvilek, čemuž tleskal spokojený kapitán Petr Pála. Přes pátý brejkbol v páté hře se trhla na 2:3 a vedení už nepustila. Minidrama se rozvinulo v úplném závěru. Esem vymazala jediný soupeřčin brejkbol a vzápětí po forhendové chybě rivalky proměnila čtvrtý mečbol.

„Nevím, co se dělo, trochu jsem se na konci třásla, ale hlavně že to dobře dopadlo,“ pravila v rozhovoru na dvorci. „Dobře jsem začala, což byl klíč v prvním setu. Ve druhém pak soupeřka hrála lépe, takže to pro mě bylo trochu těžší. Přijely jsme sem vyhrát, jsem ráda, že vedeme.“

Dvě báječné série Smitkové

Po Plíškové nastoupila na modrý kurt v areálu univerzity Laval dvacetiletá Smitková, která se na partii s Dabrowskou těšila: „Je to krásný pocit. Jsem ráda za tu šanci. Snad to chytnu za pačesy a přinesu našemu týmu bod.“

Tereza Smitková během dvouhry v 1. kole Fed Cupu proti Kanadě

Tereza Smitková během dvouhry v 1. kole Fed Cupu proti Kanadě

Co se Plíškové nepřihodilo ani jednou, Smitková musela strpět hned na startu. Přišla o podání. Jenže kdo v tom spatřil vážné trable pro české družstvo, zásadně se mýlil.

Následovala smršť, během níž se skóre otočilo z 1:0 na 1:6. Smitková od základní čáry sebevědomě diktovala tempo, byť ji trochu zlobil puchýř na pravé ruce. Během úctyhodné série vyhrála na fiftýny 25-9 a sadu získala za 24 minut.

Po krátké pauze se Kanaďanka s polskými předky nakrátko vzepjala. Poprvé si podržela servis, hrnula se k síti, měnila rytmus a pláchla dokonce na 2:0.

Smitková najednou o dost víc kazila, nicméně včas se zmátořila a protivnice jen úpěla pod jejím tlakem. Další česká šňůra výsledek otočila na 2:6.

On-line

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Ve třetím vzájemném mači s Dabrowskou si Smitková za 59 minut připsala druhou výhru.

„Soupeřka se dobře bránila, bylo to velmi těžké,“řekla. „Po úvodním brejku jsem se začala soustředit, snažila jsem se nedělat tolik chyb, a to fungovalo. Ještě potřebujeme jeden bod. Musíme tomu dát sto procent a pokusíme se vyhrát hned první zápas.“

V neděli může o českém postupu do semifinále rozhodnout Plíšková, jež by podle losu měla nastoupit proti Dabrowské.

Utkání 1. kola Fed Cupu v Québeku

Kanada - ČR 0:2 po úvodních dvouhrách
Abandaová - Karolína Plíšková 2:6, 4:6
Dabrowská - Smitková 1:6, 2:6Najdete na iDNES.czmobilní verze