Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hra o miliony. Tenis čeká volba šéfa. A revoluce v Davis Cupu?

Andy Murray patřil v červencovém čtvrtfinále Davis Cupu k několika málo hvězdám, které týmovou soutěž hrály. | foto: AP

31 2015
Po letech stability mohou přijít v tenisových týmových soutěžích zásadní změny. Kritizovaný formát Davis Cupu a Fed Cupu se zřejmě upraví, až tenis po 16 letech zvolí nového šéfa. Cíl? Přivábit sportu další peníze.

Dlouhé roky si šéf Mezinárodní tenisové federace (ITF) chválil, jak se týmovým soutěžím daří. „A proč měnit něco jen proto, abychom udělali změnu?“ ptal se Francesco Ricci Bitti.

Jenže tento šedovlasý Ital po 16 letech ve funkci skončí. V září si tenis zvolí nového předsedu. A dají se čekat změny. Alespoň je všichni čtyři kandidáti slibují – a chtějí tak získat pro ITF více peněz.

Ne že by snad tenis zažíval špatné časy. Grandslamy se stále trumfují zvyšováním odměn pro tenisty, daří se i okruhům ATP a WTA. ITF však, jak uvádí New York Times, se svými výdělky zaostává.

A adepti na nového předsedu věří, že právě přes revoluci v týmových soutěžích, které ITF pořádá, by mohli federaci další miliony přinést.

Finále na neutrální půdě

Věčný problém týmových soutěží zní: neúčast elitních hráčů. Jistě, za Británii hrál naposledy Murray, za Francii Simon či Tsonga. Ale třeba Srbsku chyběl Djokovič, Španělé neměli Nadala či Ferrera, u Švýcarů absentovali Federer s Wawrinkou.

Podobný stav je i u žen, stačí vzpomenout finále z roku 2013, v němž za Rusko nenastoupilo z různých příčin 11 nejlepších hráček! Důvod časté absence hvězd není těžké najít: týmové soutěže se hrají každoročně. Zasahují do už tak nabitého kalendáře tenistů, nutí je střídat časová pásma i povrchy.

I proto kandidáti na předsedu navrhují různá řešení, která by měla v následujících letech program změnit – a přinést ITF 20 až 30 milionů dolarů (490 až 736 milionů korun).

Nejradikálnější návrh má René Stammbach, prezident Švýcarského tenisového svazu. Podle něj by se první dvě kola týmových soutěží měla odehrát v jednom roce a semifinále s finále v následujícím. „Hráčům by se to líbilo,“ tvrdí.

Stammbach se spolu s dalšími dvěma kandidáty, Američanem Davem Haggertym a Španělem Juanem Margetsem, shodl na tom, že by se finále Davis Cupu a Fed Cupu mělo hrát současně na jednom neutrálním území. „Potřebujeme globálnější událost,“ prohlásil Margets, v současnosti výkonný viceprezident ITF.

Takový model už funguje třeba u Turnaje mistryň, který se loni poprvé konal v Singapuru. Město uzavřelo smlouvu s ženskou asociací na pět let – a WTA si díky tomu přijde na 75 milionů dolarů (1,84 miliardy korun). Je však otázka, jak by Davis Cup či Fed Cup na neutrálním území fungoval. K oběma soutěžím patří souboje v domácím prostředí a bojovné kulisy, které fanoušci na podporu svých reprezentantů připraví.

Vrátí se Grand Slam Cup?

S odlišným návrhem přišel čtvrtý z kandidátů: Ind Anil Khanna, předseda Asijské tenisové federace. Už před rokem přednesl myšlenku, podle níž by ITF měla organizovat turnaj typu grandslamu, jakési dvoutýdenní mistrovství světa.

Ve hře jsou i další inovace: třeba oživení Grand Slam Cupu, který se konal v letech 1990 až 1999 a na němž hráli nejlepší tenisté z grandslamů. Margets by zase rád uspořádal Kontinentální pohár, který funguje třeba v atletice.

Nový předseda bude zvolen v září po US Open na shromáždění v Chile. Ať už vyhraje ze čtyř kandidátů kdokoliv, čekají konzervativní tenis zřejmě vzrušující časy.Najdete na iDNES.czmobilní verze