Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenisová paráda skončila. Proč nastaly v Davis Cupu skromné časy

6 2017
Ještě nedávno Češi vládli tenisovému Davis Cupu. V sobotu byli v Melbourne potupně vyřazeni hned v 1.kole tradiční soutěže. 0:3 na zápasy. 0:9 na sety. Domácí Australané v prázdninové atmosféře bujaře slavili přesnadný postup.

Česko, šampion z ročníků 2012 a 2013, v klubu Kooyong schlíple vyklízelo scénu. V neděli jen lehce zmírnilo debakl a v září se podruhé v posledních třech sezonách porve o udržení ve Světové skupině v baráži, která se bude losovat na jaře.

Podobně jako ve fotbale a hokeji nastávají v mužském tenisu po éře hojnosti zatraceně skromné časy. Končí zlatá generace, v níž tahouna Tomáše Berdycha a hecíře Radka Štěpánka doplňoval svérázný ranař Lukáš Rosol.

„Výsledek v Austrálii není žádná tragédie, ale realita,“ říká smířeně Miroslav Černošek, majitel agentury Česká sportovní, která zajišťuje utkání Davis Cupu a Fed Cupu.

Berdych s Rosolem se kapitánovi Jaroslavu Navrátilovi omluvili, Štěpánek byl na místě, leč nemohl nastoupit do čtyřhry kvůli bolesti zad.

„Dvě vítězství a jedno finále během pěti let. To byl velký sportovní zázrak,“ tvrdí Černošek. „Tentokrát se prostě v Austrálii žádný zázrak nekonal.“

Adekvátní náhrada za Berdychův gang není. Vysoký levák Jiří Veselý ve třiadvaceti výkonnostně přešlapuje. Po předloňském průlomu na 35. místo žebříčku se nyní pohybuje v šesté desítce.

Fotogalerie

V Davis Cupu se necítí pohodlně. Ochromuje ho tréma. Hraje pod svoje možnosti. O rok mladší Adam Pavlásek, nyní zraněný, konečně prorazil do Top 100. Poněkud nespolehlivý talent ovšem zatím nedospěl do role opory týmu.

I proto se zdá sešup do „druhé ligy“ jako takřka nevyhnutelný.

Letos by ho ještě mohl odvrátit Berdychův zářijový návrat. Bude-li fit a nechá-li los bojovat Čechy o záchranu v domácím prostředí, jeho třicátá účast v Davis Cupu by se mohla proměnit v rozlučku s nároďákem.

„Díky němu a Radkovi jsme zažili tolik radosti, kolik si po sestupu ze světové skupiny (2005) nedokázali představit ani ti největší optimisté,“ říká manažer Černošek.

Dozrají-li Veselý s Pavláskem, podobně jako mnozí jejich krajané o něco později než jejich zahraniční vrstevníci, mohou časem Česko postrčit zpět mezi elitu, byť nejspíš ne až do blízkosti „salátové mísy“.

Patrně je povede nový kapitán. Navrátil už několikrát naznačoval, že skončí. Zatím se však ani kdesi na obzoru nerýsuje jméno jeho nástupce. „Nechci dělat unáhlená rozhodnutí, ale plán v hlavě mám,“ tvrdí Černošek. „Je třeba vnímat realitu a pracovat s ní, což se mi celý život vyplácelo. Chci si teď sednout s klíčovými členy týmu a blízkými kolegy. Domluvíme se, co uděláme.“

Zatímco na Petra Kordu na přelomu tisíciletí navázal Jiří Novák, na něj Štěpánek a nedlouho po něm se do špičky prodral Berdych, teď si Češi na hráče Top 10 počkají déle.

Ostatně Berdychovy úspěchy docení spousta fanoušků až později, právě během vyhlížení nové hvězdy. Třeba se jí stane Dalibor Svrčina (14 let), Ondřej Štyler (16), Michael Vrbenský (17) nebo Patrik Rikl (18). Třeba se příští „Berďa“ ještě ani nenarodil.

Díky zásobě ženského talentu je výhled do budoucna na WTA Tour líbeznější. Černošek a spol. si po palčivém, leč nepřekvapivém nezdaru v Melbourne hodlají spravit náladu tento týden ve Fed Cupu.

Družstvo kapitána Petra Pály se v Ostravě pochlubí před vlastními příznivci trofejí získanou popáté v minulých šesti letech. A pak střetnutím se Španělskem zkusí vykročit za šestým triumfem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze