Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Davis Cup jednou za dva roky? To nedává moc smysl, říká šéf federace

POSLEDNÍ ŠAMPIONI. Letošní ročník Davis Cupu ovládli Švýcaři, na snímku drží trofej jejich kapitán Severin Lüthi. | foto: Reuters

25 2014
Od roku 2016 za Davis Cup nebudou přibývat body do žebříčku ATP. Už nyní ho trápí neúčast některých elitních hráčů. A dalším ničí kalendář. Mohl by se hrát jen jednou za dva roky, jak navrhoval třeba Tomáš Berdych? „Nevidím v tom smysl. Tenisový kalendář se typicky dělá ročně,“ namítl Francesco Ricci Bitti, šéf Mezinárodní tenisové federace.

Prezident ITF se k případné změně formátu Davis Cupu vyjádřil během letošního finále Francie se Švýcarskem. „Kdybyste dali do jednoho týdne něco nového, bylo by obtížné to další rok zase vyhodit,“ řekl 72letý Ital k Berdychově návrhu. „Mnoho lidí už mělo takovou připomínku. Nemyslím si, že dává moc smysl.“

Potenciálním řešením problémů týmových soutěží by mohlo být zavedení jednorázové akce, jakési obdoby mistrovství světa. To by neznamenalo takový zásah do hráčských kalendářů, což byla věc, na kterou si Berdych stěžoval.

„V posledních dvou letech jsem zmeškal osm týdnů kvůli Davis Cupu, čtyři zabraly zápasy a čtyři týdny poté. To je pak člověk úplně mrtvý na to, aby hrál turnaj nebo dokonce i jen trénoval,“ řekl Berdych před časem.

Davis Cup pořádá ITF, šampionát by byl zřejmě záležitostí mužské a ženské asociace. WTA (asociace žen) už o jeho pořádání reálně uvažuje, poprvé by se mohl uskutečnit v roce 2017. Ricci Bitti však takové myšlence nakloněn není. 

„Trochu mě ta myšlenka překvapila. Je to naprosto nekonzistentní s dosavadními plány WTA, protože by se ta akce měla konat v období volna. Je to nekonzistentní i v tom ohledu, že by to mělo být povinné,“ prohlásil. 

Fotogalerie

Ano, i letos se tenisté i tenistky pustili v „off season“ do nového dobrodružství jménem International Premier Tennis League, asijské ligy, která se koná ve dvou týdnech na přelomu listopadu a prosince. Srovnání s Davis Cupem a Fed Cupem však šéf ITF odmítá.

„Toto je exhibice. Nároky od soutěže jako je Davis Cup jsou o dost vyšší,“ domnívá se.

Ricci Bitti vnímá, že ne všichni hráči se Davis Cupu účastní. Akceptuje jejich stížnosti na náročnost tenisového kalendáře. Podotýká však, že se kritici současného formátu nedokázali shodnout na alternativě. Navíc má soutěž v nynější podobě podle něj takový úspěch, že nevidí důvod ke změnám.

„Na finále jsme měli rekordní návštěvu (v neděli dorazilo 27 448 diváků - pozn. red.), celkem letos navštívilo zápasy přímo na místě přes 600 tisíc lidí,“ vyjmenoval prezident ITF.

„Měli bychom se držet toho, co Davis Cup reprezentuje. Neměli bychom dělat ‚změny pro změny‘. Měli bychom měnit věci jen v případě, kdy budeme přesvědčení, že klady převažují nad zápory.“

Autor:


Nejčtenější

Grafton Recruitment Praha
KONSTRUKTÉR | AUTOMOTIVE | ŽEBRÁK

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze