Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Berdych před odvetou s Čiličem: Ještěže v New Yorku mají dobrá světla

Tomáš Berdych oslavuje postup mezi osm nejlepších tenistů grandslamového US Open. | foto: Reuters

4 2014
Osmifinálovým zápasem Tomáš Berdych na US Open ladně proklusal, zatímco jeho příští sok Marin Čilič se nadřel jako galejník. Má s ním lichotivou bilanci 5-3. Dnes ho na Ashe Stadium požene touha po odvetě za Wimbledon, kde Chorvatovi podlehl za soumraku, v němž ani nefungovalo "jestřábí oko". Nasazená šestka cítí šanci na průlom do semifinále. Ale Čilič ji větří též.

Co bude jinak než ve vašem posledním střetu ve Wimbledonu, Tomáši?
Všechno. Je toho spousta. Místo, povrch, podmínky, čas - nastoupíme odpoledne, ne večer. Jsme o dvě kola dál. Marin toho má za sebou víc než v Londýně. Uvidíme, to je na tenise hezké, že se okolnosti mění.

Dodává vám wimbledonská porážka zvláštní motivaci?
Jo, hodí se to. Je super, že tady mají dobrá světla. (žertovně) Ve Wimbledonu jsme udělali rekord (nejpozději dokončený zápas bez umělého osvětlení), klidně tu můžeme vytvořit další. I když to asi nebude potřeba. Všechno bude v pohodě.

Zato ve Wimbledonu vám 3. kolo nesedlo, že?
Bylo nepříjemné, že nás na poslední chvíli přehodili na jiný kurt. A upřímně: Mám radši tu jedničku. Odehrál jsem na ní víc vítězných zápasů, cítím se na ní líp než na menším dvorci tam dole. Na něm bylo víc znát, jak zapadalo slunce a prosvítalo přes tribuny a stožáry. V takových podmínkách si nehovím. Navíc on hrál skvěle, sešlo se mu to.

Čilič o Berdychovi: Je to šance pro oba

"Tomáš je nebezpečný hráč. Vždycky vás nutí, abyste předvedli to nejlepší, abyste ho porazili. Je těžké ho zdolat, ale není pro mě neporazitelný. Na to, že se utkáváme v grandslamovém čtvrtfinále, je to dobrá šance pro oba. Rozhodne to, kdo toho druhého přetlačí, kdo prosadí svůj vlastní rytmus. Oba máme výborný servis, bude to zajímavé."

Tady naopak musel v osmifinále čtyři a čtvrt hodiny zápolit s Francouzem Simonem. Může ve vašem čtvrtečním mači hrát roli únava?
Tak už to na grandslamu chodí. Není to jen normální týdenní turnaj se zápasy na dva vítězné sety. Člověk musí být pořád "ready". Já jsem měl těžší start do turnaje. On delší zápas přebojoval až teď. Každý si musíme řešit to svoje. Když bude trochu unavenější, nebudu se zlobit. Ale nehraje první rok. Ví, jak se dát dohromady, jak se nachystat. Určitě bude fit.

Zdá se, že mu pomohla spolupráce s Goranem Ivaniševičem. Co myslíte vy?
Marin určitě zlepšil servis. I další věci mohl změnit. Absolutně nevyužíval své fyzické proporce. Na svou výšku až tak dobře nepodával. Zezadu se to snažil spíš obehrávat. Jestli to Goran viděl, jako že by to vidět měl, vzhledem k tomu kolik toho odehrál, asi mu řekl: "Takhle ne, můžeš mít hru postavenou jinak."

Ve čtvrtfinále potkáváte Čiliče. Není to nějaký nazdárek, nicméně dřív vás v této fázi čekali Federer, Djokovič, Nadal. Jak se vám líbí otevřenější cesta?
Pavouka jsem moc nezkoumal. Když jsem viděl prvního soupeře (Australana Hewitta), tak mi to stačilo. Když jsem se po postupu podíval, koho mám dál (Slováka Kližana), zase se mi přitížilo. Napadlo mě: To už by možná stačilo. Ale je fajn, že když si dřinu odpracujete v začátku, může se vám to později trochu víc otevřít. Tenis není nalajnovaný, to mě na něm baví.

Vnímáte, že je pro vás situace příznivější než obvykle?
Jo, je to příjemnější. Vlastně nevím, kdo z nasazených měl místo Čiliče postoupit.

Španěl Ferrer.
Zrovna s Davidem mám dobrou zkušenost z Austrálie (Berdych ho porazil ve čtvrtfinále). I na něj bych se těšil víc než na ty ostatní potenciální soupeře. Ale co, mám dobře hrajícího Čiliče, je to čtvrtfinále grandslamu. Jdeme do toho!

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze