Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šestý na světě? Bylo by hezké to číslo zase vylepšit, řekl Berdych

Tomáš Berdych | foto: AP

16 2015
Šestou účastí na Turnaji mistrů v řadě zakončil tenista Tomáš Berdych další úspěšnou sezonu. A stejně jako loni vyrazil vstříc dobrodružství jménem International Premier Tennis League, asijské lize, která se koná po skončení tenisového roku. A ani letos nelitoval: "Byla to dobrá volba."

Své účinkování v Asii tentokrát ukončil 10. prosince po prvním utkání v Dillí, zatímco jeho tým UAE Royals dál bojuje, v průběžném pořadí je mezi pěti týmy zatím předposlední. Soupeře čeká v IPTL poslední zastávka, 18. až 20. prosince se bude hrát v Singapuru.

„Bylo by hezké, kdyby náš tým nakonec vyhrál. Ale je otázka, jestli se do finále vůbec dostanou,“ řekl šestý hráč světa, který se v tomto týdnu připravuje na pražské Spartě.

Váš předčasný konec byl tedy dopředu v plánu?
Ano. Měl jsem domluvu, že tam budu akorát na určitý počet zápasů, které jsem si naplánoval, aby to sedělo do mé přípravy a do celkového rozložení konce roku. Pro mě to byla polovina asijské ligy.

CO TO DĚLÁM? Český tenista Tomáš Berdych se rozloučil s Turnajem mistrů ve...
Český tenista Tomáš Berdych hraje na Turnaji mistrů s Djokovičem.

Jak hodnotíte tu zkušenost?
Bylo to po jediném volnu, co za ten celý rok mám. Začal jsem tam přípravu, hlavně tu kondiční část. Pomohla mi zkušenost z loňského roku, kdy jsem si zahrál pár zápasů, neměl jsem dlouhou pauzu od posledního zápasu do nové sezony. Ukázalo se, že to byla poměrně dobrá varianta. Když se dělá poměrně dlouho kondice, tak se tělo cítí ne úplně dobře, když zápasy začnou. Absolvoval jsem pár zápasů i letos, ale oni to natáhli, tak jsem se po půlce vrátil domů. A navazuju na to, co jsem začal.

IPTL se hraje podle upravených pravidel pro zatraktivnění zápasů. Jakou s nimi máte zkušenost?
Myslím, že je to opravdu něco nového, je to něco, co se snaží lidi přivést k tenisu trochu jiným způsobem, aby na to měli i jiný pohled, aby to bylo - nechci říct úplně uvolněnější, ale aby si na tom našli něco jiného než doteď. Myslím si, že úspěch to má.

Které pravidlo jste ocenil?
Zajímavě se tam pracuje s časem mezi jednotlivými fiftýny, kde se člověk musí hlídat. Tak by to mělo být, že člověk čas opravdu vidí a ne když to je tak, jak to máme my, že je to v rukou rozhodčího, který kdykoliv podle jeho uvážení buď čas ohlásí, nebo ne. O to je to pak složitější. Tady je to jasně dané a člověk se s tím musí naučit hrát.

Letos jste se poprvé dostal na čtvrté místo světa. Co to pro vás znamenalo?
Je to jeden z cílů, které si člověk pro rok dává, pokusit se to maximum zvednout. Hlavně v dnešní době, kdy se mluví o velké čtyřce, tak když se mi tam - byť i na chvíli - podařilo nakouknout a posunout si maximum, tak to byl pro mě velký výsledek. A to může navazovat na cíle pro další sezonu. Skončil jsem na šestém místě a bylo by hezké to číslo hlavně na konci roku vylepšit.Najdete na iDNES.czmobilní verze