Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Senzace v Laverově aréně. Berdych tloukl Nadala. A diváci žasli

27 2015
Melbourne (Od našeho zpravodaje) - Sedmnáct a dost! Tomáš Berdych předvedl na Australian Open vskutku šokující show. Diváci v Laver Areně chvílemi podezírali svůj zrak z vážné poruchy. Český tenista po 17 porážkách v řadě zdolal Španěla Nadala. Co zdolal… On ho z turnaje se vší rázností vyprovodil 6:2, 6:0, 7:6 a může se chystat na souboj s Andym Murraym.

Vááámos! Rafael Nadal napálil míček forhendem k lajně a s mohutným řevem máchl zaťatou paží. 2:2. Obecenstvo bouřilo a doufalo, že za své peníze uvidí aspoň o něco delší a napínavější představení.

Schylovalo se totiž k bleskovému rozdrcení oblíbeného Rafy, světové trojky a loňského finalisty. Ten totiž po hodině prohrával s Berdychem 2:6, 0:6 a teprve v úvodu třetí sady jevil známky života.

Následovala nejnapínavější pasáž utkání. Do té doby Berdych dominoval.

Devětadvacetiletý čahoun věřil, že v nové sezoně, s novým koučem, novou energií a novým myšlenkovým nastavením dokáže Nadala poprvé od roku 2006 porazit.

Přímé přenosy

Australian Open živě

Sledujte špičkové zápasy
on-line na TV Tipsport

02:35  S.Williams - Cibulková
04:05  Wawrinka - Nishikori
09:35  N.Djokovič - Raonic

a stovky dalších

Ta sebedůvěra se promítla do jeho projevu v chladnějším odpoledni na melbournském centrkurtu. Využil hned svůj první brejkbol na 3:1, naopak dvě Nadalovy příležitosti vzápětí odvrátil.

Když za stavu 4:2 utekl Španěl na 0-30, Berdych čtyřmi fiftýny nebezpečí zažehnal. Držel vysokou úspěšnost prvního podání, zvlášť rány ven z kurtu do Nadalova bekhendu fungovaly dokonale. Ve výměnách ovšem dokázal překvapivě zaútočit též do protivníkova forhendu. Velmi dobře se pohyboval. Vítězné údery mu ve statistikách přibývaly výrazně rychleji než chyby.

Nadal byl marně kříšen bojechtivým publikem. Berdych nemilosrdně vykonával plán, který zosnoval s koučem Vallverduem. Působil nesmírně soustředěně, připravený na cokoliv.

Rychlík z Valašského Meziříčí nezastavoval, ba ani nepřibrzdil. Dokonale vyladěný Berdych v rozhodujících situacích neomylně volil správná řešení. Nadal se častokrát ani nerozběhl za míčkem a druhý set prohrál potupným „kanárem“.

Čtrnáctinásobný grandslamový šampion měl takřka stále vrásky na čele, ústa zklamaně prohnutá. Masíroval si zadní stranu pravého stehna. Skóre 2:6, 0:6 naznačovalo jeho potupný konec.

Jenže válečník z Mallorky se NIKDY nevzdává jen tak, takže třetí sada nabídla publiku to, po čem prahlo. Drama.

Sokové si drželi podání navzdory menším krizím. Berdych ztratil převahu, nikoliv však koncentraci. Pletl se ten, kdo očekával jeho další zaškobrtnutí, lacinou chybu nebo psychický kolaps. Žádná dobročinnost v Nadalův prospěch se nekonala.

První dva mečboly světová sedmička neproměnila za stavu 6:5, 40-15. Nadal je vymazal dvěma přímými body z podání.

Následuje tie-break. Berdych předtím v Melbourne vyhrál všechny tři, do nichž se dostal. Španěl z posledních sedmi šest ztratil. Že by nápověda, jak se koncovka vyvine?

Fotogalerie

Berdych zůstává klidný, stejně jako trenér Vallverdu na tribuně. I díky své hlavní zbrani - drtivému forhendu - pádí vpřed na 5:1. Nadal (jak jinak, že?) dotahuje na 5:4. Ani teď se ale Berdych neroztřese. 6:4. 6:5. Čtvrtý mečbol, favorit posílá bekhendem míček do pásky.

Konec! Berdych zatíná pěsti, dlouze se dívá do lóže, kde mu tleskají jeho parťáci i snoubenka Ester.

Podruhé za sebou postupuje do semifinále Australian Open. V něm se ve čtvrtek utká s Andym Murraym. „Doufám, že uvidíte hodně dlouhý zápas,“ popichuje diváky na stadionu při rozhovoru s konferenciérem Jimem Courierem.

Co mu ještě pověděl?

„Dobře jsem začal, ale proti Rafovi musíte zůstat ve střehu a bojovat do posledního míče.“

„Že se ve třetím setu zvedl? Od jednoho z nejlepších hráčů v dějinách přece čekáte, že předvede něco výjimečného.“

„Nic mě nevyvedlo ze soustředění. Držel jsem se své taktiky. To byl rozdíl oproti minulosti.“

Pak se ho Courier zeptal, zda věří, že nastal čas na jeho premiérový grandslamový titul.

A Berdych v jedné z nejslastnějších chvil v kariéře odvětil: „Vím, že můj cíl je tam někde na vrcholu. Ale musím dělat postupné kroky. Nemůžu přece jeden vynechat. Ale ano, chci jít až nahoru.“

Statistiky

Berdych - Nadal 6:2, 6:0, 7:6 (2 hodiny, 13 minut)

Esa: 10-3. Dvojchyby: 0-6. Úspěšnost 1. podání: 66% - 74%. Body získané po 1. podání: 82% - 64%. Body získané po 2. podání: 47% - 29%. Využití brejkbolů: 5/10 - 0/4. Vítězné údery: 46-24. Nevynucené chyby: 21-26. Úspěšnost na síti: 12/19 - 6/8. Celkem získané body: 98-71.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze