Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Asijská tenisová liga? Úspěch, míní Djokovič. Diváky ale všude netáhla

SPOKOJENÝ SRB. Novak Djokovič si první ročník asijské ligy IPTL pochvaloval. | foto: Reuters

17 2014
Asijský tenisový experiment skončil. Liga IPTL přilákala velké tenisové hvězdy současnosti včetně Tomáše Berdycha i některé legendy minulosti. Zkusila oživit hru novými pravidly. Chtěla přivábit fanoušky do míst, kde tenis nemá takovou tradici. Jaký to mělo ohlas? Slušný, ačkoliv návštěvnost poslední štace v Dubaji oslňující nebyla.

Pro málokoho je rozhodující, že první ročník International Premier Tennis League vyhrál tým Indian Aces. V tenisovém světě se spíš řeší - měl nový experiment smysl?

Řadu odborníků i fanoušků dráždí skutečnost, že tenisté, kteří si stěžují na délku sezony, vyrazili po skončení té letošní na turné do Asie. Pravda, ne všichni absolvovali ligu celou. Djokovič, Federer či Šarapovová se zúčastnili pouze části soutěže.

Většina účastníků včetně Berdycha však nalétala necelých devět tisíc kilometrů mezi zastávkami v Manile, Singapuru, Dillí a Dubaji. V každé zastávce pak jejich tým absolvoval tři zápasy.

Fotogalerie

Někteří si účast v IPTL pochvalovali jako kvalitní část přípravy na novou sezonu. „Aspoň jsem nabral fyzičku,“ říkal Nick Kyrgios. Jenže třeba Gael Monfils se při posledním dnu soutěže zranil, což mu naruší jeho další tréninkové plány.

Přesto sklidila nová liga od tenistů zejména chválu. „Celé jsem si to užil. Poprvé jsem se podíval do Indie, což byla velmi příjemná zkušenost. Cestování s týmem, možnost být po boku hráčů, které jsem v mládí obdivoval a pořád obdivuju, to bylo něco, čeho si cením,“ těšilo světovou jedničku Novaka Djokoviče.

„Byl to skvělý zážitek, užila jsem si hodně legrace,“ přidala se i jeho srbská krajanka Ana Ivanovičová. Radost měl i zakladatel soutěže, bývalý deblista Maheš Bhúpáthí. „Myslím, že všichni jsou s prvním ročníkem spokojeni. Ale jak každý ví, tak teprve druhý bude klíčový.“

Příště zřejmě IPTL čekají změny. Organizátoři chtějí doladit experimenty s pravidly. Naopak stejná mají být pořadatelská města, která uzavřela kontrakty na více let. Přitom v Dubaji letos tenisové hvězdy moc netáhly. Celková návštěva 14 tisíc byla ze všech měst jasně nejnižší.

Poslední zastávce IPTL však uškodila slabá propagace i skutečnost, že se ve městě hraje turnaj ATP, tudíž pro zmlsané publikum nebyla návštěva elity tak mimořádnou událostí.

„Lidé už Djokoviče, Wozniackou a jiné hvězdy viděli. Toto je nový produkt, potřebujeme zvýšit povědomí lidí o této události a dostat jich sem víc,“ řekl šéf ligy Morgan Menahem webu Sport360. „Jednou z výzev pro příští rok je najít, co jsme udělali v Dubaji špatně ohledně přístupu k fanouškům.“

Celkově se však premiéra pořadatelům povedla. Pokud udrží hvězdnou sestavu i nadále, může se stát značka IPTL osvědčeným pojmem.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze