Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Televizní sporťáci od konkurence se na okruhu hecují: Nesnášíme se

Martin Pouva (vlevo) a Stanislav Bartůšek. V televizi konkurenti, na mosteckém okruhu spolupracovníci. | foto: Petr Bílek, MF DNES

30 2010
Na obrazovce konkurenti, soutěžící o přízeň diváků, při závodech tahačů sehraní parťáci, kteří se jeden na druhého můžou spolehnout. Unikátní spojenectví televizních rivalů je tradicí evropského šampionátu v Mostě. Stanislav Bartůšek, sporťák z České televize, se u mikrofonu střídá s Martinem Pouvou z Novy.

Ve stanu roudnické stáje Buggyra promlouvají k hostům. Komentují závody, moderují soutěže, dělají rozhovory s piloty. "Já se na Standu v televizi koukám, je to můj oblíbený moderátor," šibalsky mrknul Pouva na kolegu a Bartůšek s úsměvem prohodil: "Martin je velký lhář!"

Špičkování, to je jejich.

Pouva už 10 let pomáhá Buggyře, byl i jejím mediální manažerem. Oslovil ho zakladatel Martin Koloc.

"Nejdřív jsem to dělal sám, ale potřeboval jsem parťáka. Chtěl jsem někoho, s kým si rozumím. Se Standou jsme kamarádi i mimo profesi a vedení Buggyry ho schválilo.Od té doby se tady nesnášíme oba," přidal Pouva další hec.

Bartůšek, moderátor Branek, bodů, vteřin, tuhle náborovou příhodu slyšel v sobotu poprvé. "Já ani předem nevěděl, kdo bude mým partnerem. Pak koukám, že Martin Pouva. Nakonec se z něj vyklubala velká novácká hvězda." Šéfové jim jejich pakt nezazlívají.

"U nás to neřeší nikdo," mávne rukou Pouva, který dělá Sportovní noviny, přenosy z formule 1 nebo z tenisu. "My sporťáci jsme zvláštní druh lidí, kteří spolu drží, i když jsou od konkurence. Není to až tak ostré."

Bartůšek se culí: "My jsme veřejnoprávní, takže u nás se řeší, zda je kolega na takových akcích dostatečně seriózní. A Martin Pouva tímto kritériem prochází." Bartůšek a motorismus, tohle spojení překvapí. I jeho samotného, jak přiznává. Má jiná hobby, je pokořitelem kanálu La Manche i triatlonového Ironmana.

Ač rodák z Ústí, na nedaleký mostecký okruh s rodiči nejezdil. "Dnes to vypadá jako utopie, ale my neměli peníze," tvrdí už vážně.

"Motorsport jsem sledoval jako ostatní kluci. Každého tehdy zajímala formule 1, už proto, že to bylo zakázané ovoce, nebyla vůbec dostupná." Než se stal sportovním redaktorem, tak se přece do Mostu vydal na závody motorek. Ještě na starý okruh u nádraží.

Ani Pouvu však vůně benzinu neomámila odmalička. "Já nejsem jako kosmonaut Remek, který sledoval rakety už v kočárku, když nad ním lítaly. Jasně, poslouchal jsem pana Pecháčka (legendárního motoristického komentátora), ale mým oborem vždy byl a stále je tenis." Nakonec ho přemluvili, ať si zkusí motorismus.

"Od té doby se v tom plácám, snažím se hrát na odborníka. A čím víc to dělám, tím víc vím, že nic nevím." Mimochodem: Pouva je stejně jako Bartůšek severočeský rodák, pochází z Litoměřic.

Role v Buggyře mají rozdělené. Pouva chodí na cílovou rovinku, do kamery komentuje pro diváky ve stanu.

Tam je zase žhaví Bartůšek. Právě on kamaráda popichuje: "Člověk na pit lane, tedy v našem případě Martin, tomu Dva góly Rusům. musí bytostně rozumět. Myslím motoristickému sportu, ne sportu." Pouva kontruje: "Jo. Já jsem na dešti a on se cpe zmrzlinou."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze