Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tance ovládli potřetí Navková a Kostomarov

20 2006
Lyon - Potřetí v kariéře dosáhli ruští krasobruslaři Taťjana Navková a Roman Kostomarov na titul mistrů Evropy v tancích na ledě. Úřadující světoví šampioni udrželi v Lyonu ve volné jízdě vedení a vyhráli před Ukrajinci Jelenou Grušinovou a Ruslanem Gončarovem a litevským párem Margarita Drobiazková, Povilas Vanagas.

Čeští reprezentanti Kamila Hájková a David Vincour při svém debutu na velkém mezinárodním závodě obsadili devatenáctou příčku. Brněnští krasobruslaři zahajovali program volných tanců a na hudbu z muzikálu Romeo a Julie předvedli výkon na hranici svých možností.

Ziskem 67,76 bodu o čtyři setiny překonali své dosavadní osobní maximum, ale ve srovnání se zkušenějšími páry ztráceli především v tempu jízdy a ve schopnosti vyjádření hudebního tématu. Nakonec tak osmnáctiletá Hájková a její o tři roky starší partner porazili v Lyonu jen tři dvojice.

O medaile se bojovalo o tři hodiny později. Navková s Kostomarovem ve volném tanci za doprovodu Bizetovy Carmen nepředvedli optimální výkon. Především partner se dopustil řady chyb, té největší při krokové pasáži do kruhu, kdy na chvíli
ztratil rovnováhu. Přesto to mistrům světa i Evropy z posledních dvou let stačilo na vítězství.

Nakonec stříbrní Grušinová s Gončarovem, kteří po originálním tanci na ruský pár ztráceli jen necelé dva body, totiž podle rozhodčích předvedli až čtvrtý nejlepší volný tanec a jen těsně uhájili druhou pozici. Jejich vystoupení přesto nepostrádalo technicky náročné prvky.

Jen 55 setin bodu na ně v konečném účtování ztratili třetí Drobiazková s Vanagasem. Litevští tanečníci už v roce 2002 odešli z amatérského ledu, ale s vidinou další olympiády se vrátili. I když je jim v součtu 69 let, předvedli výkon s enormním nasazením a především výborným výrazem. Díky tomu se radovali z medaile před domácími Isabelle Delobelovou a Rainerem Schoenefelderem.

Výsledky - taneční páry:  1. Navková, Kostomarov (Rus.) 202,32, 2. Grušinová, Gončarov (Ukr.) 196,73, 3. Drobiazková, Vanagas (Lit.) 196,18, 4. Delobelová, Schoenfelder (Fr.) 194,49, 5. Chaitová, Sachnovski (Izr.) 188,91, 6. Domninová, Šabalin (Rus.) 175,72, ...19. Hájková, Vincour (ČR) 127,77.

VERNER ÚTOČÍ NA MAXIMUM, VEDE PLJUŠČENKO


Vydařený vstup do soutěže mužů na mistrovství Evropy má za sebou český reprezentant Tomáš Verner. Jeho krátký program byl v Lyonu hodnocen jako sedmý nejlepší, a tak má  na dosah splnění svého cíle - vylepšit si desáté místo z roku 2004. Nejlepší jízdu předvedl Rus Jevgenij Pljuščenko.


Ten má před sobotními volnými jízdami bezmála pětibodový náskok před domácím Brianem Joubertem.

Verner za krátký program v bluesovém rytmu dostal 66,13 bodu a o více než dvanáct bodů si vylepšil dosavadní maximum v této části soutěže. O lepší umístění ho připravila penalizace jednoho bodu za hrubou chybu.

Před volnou jízdou ztrácí jen necelé tři body na pátého Francouze Albana Preauberta, který je jedním ze tří domácích závodníků mezi nejlepší pěticí.

Pljuščenko si jako hudební doprovod pro svůj krátký program vybral Orffovu Carminu Buranu a předvedl maximálně obtížnou jízdu, která navíc nepostrádala dokonalé vyjádření hudebního prožitku.

Díky tomu obhájce titulu s výrazným náskokem porazil domácího favorita Jouberta, jenž nadchl publikum ztvárněním Jamese Bonda.

Třetí příčka patří před sobotním vyvrcholením soutěže úřadujícímu světovému šampionovi Stéphanu Lambielovi ze Švýcarska, který po pádu ztrácí na Jouberta více než tři body.

Muži - po krátkém programu:  1. Pljuščenko (Rus.) 82,80, 2. Joubert (Fr.) 77,85, 3. Lambiel (Švýc.) 74,73, 4. Dambier 71,21, 5. Preaubert (oba Fr.) 69,08, 6. Chiper (Rum.) 66,46, 7. Verner (ČR) 66,13.

Mistry Evropy v tancích na ledě se v Lyonu stali ruští krasobruslaři Taťjana Navková a Roman Kostomarov.

Jevgenij Pljuščenko vyhrál v Lyonu krátký program.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze