Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tam, kde bylo minové pole, křísí Afghánec Abdul golfové hřiště

Golfové hřiště Kabul Golf Clubu v Afghánistánu. | foto: New York Times

25 2010
Jako by to ani nebylo golfové hřiště. Nikde žádná tráva, stromy ani voda. Jen bunkry místo bunkerů, browny místo greenů a kameny místo roughu. Rozbořený domek, kterému chybějí stěny, nepřipomíná golfovou klubovnu ani náhodou. To je Kabul Golf Club v Afghánistánu.

Ještě před čtyřiceti lety sem chodili na golf diplomaté a místní smetánka. Tehdy šestijamkové hřiště bylo vyhlášené široko daleko. V roce 1978 se z něj ale stala vojenská základna sovětské armády a hřiště se na dlouhou dobu proměnilo v bitevní pole.

Golfisté se sem vrátili až v roce 2004. Tehdy se golfový nadšenec a profesionální trenér Muhammad Afzal Abdul rozhodl zpustošené hřiště obnovit. Jako malý tady trénoval a nechtěl se smířit s tím, že Afghánistán přišel o svoje jediné hřiště.

Začal s likvidací min, granátů a tanků. Sehnat dost peněz na trávu, osetí a zavlažování se mu ale nepodařilo. Devítijamkové hřiště, které leží přibližně deset kilometrů od hlavního města Kábulu, tak zeje prázdnotou.

Má to ale i jednu výhodu. Golfista si nemusí před hrou rezervovat tee time. Kdo se na hřiště vypraví, může si být téměř jistý, že bude jediným návštěvníkem areálu. Cena green fee se pohybuje v přepočtu kolem 300 korun a hřiště je otevřené od sedmi ráno až do tmy.

Golfové hřiště Kabul Golf Clubu v Afghánistánu.

Fairway je tak kamenitá, že je z ní skoro nemožné hrát. Naštěstí jsou ale golfistům k dispozici rohožky, které se smějí používat při každé ráně. Hráč má k dispozici dva kedíky. Jeden mu nese rohožku a bag, druhý jde napřed a hledá míčky.

Klasické golfové překážky na hřišti nejsou, tou největší je asi úkol zapíchnout týčko do tvrdé hlíny. A neztratit míček. I když se rána povede, není vůbec jisté, že se najde. To ale nadšenci Muhammadu Afzalu Abdulovi nevadí. Doufá, že se mu jednou podaří vrátit hřišti zašlou slávu.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze