Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Takový tým jsem ještě nezažil, řekl Suk

23 2003
Bangkok - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Premiéra kapitána Cyrila Suka v Davis Cupu se zdařila, tým se po výhře 4:1 v Thajsku zachránil ve Světové skupině. Jak se cítíte, kapitáne? "Pyšně. Takový tým jsem nezažil ani jako hráč. Celý týden držel spolu, byla v něm neskutečná pohoda."

Taky v něm byla kupa zdravotních problémů, které jste před Thajci úspěšně tajili, že? O to jsem šťastnější. Doktor Kolář cpal do hráčů ve dne v noci prášky, ale oni byli ve skvělé náladě.

Přesto se reprezentace málem sesypala. Rikl a Novák střevní potíže, Berdych viróza, Ulihrach bolavý sval...
Smekám hlavně před Jirkou Novákem. Celou sobotu, kdy jsme ho potřebovali do čtyřhry, ho bolelo břicho. Od rána nic nejedl, a pak odehrál parádní zápas.

Právě Novák přitom kdysi řekl, že už v Davis Cupu hrát čtyřhru nebude. Vy jste ho před cestou do Thajska přemluvil. Jak to bude dál?
Těžko říct, já Jirku chápu. Hrát tři dny po sobě na tři vítězné sety dá zabrat. Navíc na antuce...

Jako třeba v únoru první kolo proti Rusku?
Tam nemohl hrát debla ani náhodou, měl po dvouhře sedřené palce na nohách.

Tak jste zaskočil sám. Bude ještě z Cyrila Suka hrající kapitán?
To je po Thajsku zbytečná otázka. Odpovídám: Ne. Jsou tu mnohem mladší a odolnější. Já hraju tenis, který se hrával dřív, v Davis Cupu mě už neuvidíte.

Poslouchal jste jako hráč rady kapitána?
Já na rady hodně dám, někdy na nich může být část pravdy. Kapitán může vidět drobnosti, kterých si hráč nevšimne. Postav se na returnu o pár centimetrů dopředu a tak.

Málo lidí si to možná umí představit, vidí v televizi turnaje a tam je hráč sám. Co kapitán dělá?
Třeba přebírá část zodpovědnosti. Tenista si pak může říct: On mi to poradil, a když to nevyjde, je to jeho chyba. Pak se mu hraje líp.

A hlavní rozdíl v pozici kapitána a tenisty? Znáte už obojí.
Jako hráč jste chvíli nervózní, ale zpotíte se a je to pryč. Jako kapitán nemáte, jak ty nervy ze sebe dostat.

Český tenis se často ohání tím, že jako jediný na světě nikdy nespadl ze světové skupiny. Často se však zachraňuje. Jakou budoucnost vidíte v současném týmu?
S tím, co předvedl osmnáctiletý Tomáš Berdych, se otevírají možnosti. Lidi kolem týmu jsou skvělí, a to je důležité. Davis Cup není jen o hráčích, podívejte se na Velkou Británii. Má Henmana a Rusedského a nikdy s nimi nic neuhrála.

Vám je šestatřicet. Jak dlouho ještě chcete hrát turnaje?
Dokud budu mít vysoký žebříček, určitě příští rok. Mám rád cestování po světě, být každou chvíli v jiném městě. Vím, že až skončím, bude mi tenis chybět. Proto to udělám, až si budu jistý. Nechci se vracet.

Jiří Novák přijímá gratulaci od nehrajícího kapitána Cyrila Suka.Najdete na iDNES.czmobilní verze