Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Takové bobky jsem měla naposledy jako juniorka, přiznala Špotáková

Barbora Špotáková zatím souboj se zraněným loktem úspěšně zvládá. | foto: Volfík RenéČTK

28 2010
Barcelona (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Přišla, viděla, hodila – a přežila. Barbora Špotáková, která bojuje se zraněným loktem, poslala oštěp v kvalifikaci mistrovství Evropy do vzdálenosti 65,56 metru, nejdál ze všech! Po dlouhých hodinách nejistoty a obav přišla konečně úleva. Ruku vztyčila nad hlavu ve vítězném gestu.

Dokázala jsem to! "Musím říct, že takové bobky jsem měla před závodem naposledy jako juniorka, když jsem poprvé přišla na velkou akci. Byla jsem strašně vystrašená," přiznala.

Nebyl to včera souboj se soupeřkami, ale především se sebou samou. Pravý loket měla zatejpovaný odshora dolů, ještě těsně před hodem si tejp upravovala. Výraz v obličeji? Před prvním hodem byl zmatený, zaražený, nejistý.

"Ale možná to tak bylo dobře, že jsem tam nešla jako suverén, který dá 59,50 vždycky, že jsem měla pokoru. Když je tělo handicapované a necháte ho, najde si cestu samo. Loket zabolel, ale šlo to."

Druhá Němka Obergföllová za ní v kvalifikaci zaostala o 51 centimetrů, české soupeřce však pohrozila ústně: "Mám tady formu na 70 metrů. Letos už neudělám tu chybu, že budu sledovat ostatní. Budu se soustředit jen na sebe."

Až v poslední sérii se naopak zachraňovala Ruska Abakumovová, pro změnu se zatejpovanou nohou. Pokus poslední naděje však měřil 62,52. Společně se Slovinkou Ratejovou budou zítra kvartetem největších favoritek, aspirujících na tři medaile.

"Je jasné, že těch hodů ve finále nebudu mít moc, to mi loket nedovolí," říkala Špotáková. "Ale kdyby se zase nějaký takový povedl, bude to pěkné. Tentokrát se spokojím s jakoukoliv medailí."

Pro českou výpravu to byl v Barceloně mimořádně úspěšný večer.

Skvělý výkon předvedla v semifinále na 800 metrů Lenka Masná.

Poprvé v životě pokořila magickou hranici dvou minut, zlepšila si osobní rekord o 39 setin a poprvé v životě poběží velké finále. "Věděla jsem, že musím běžet osobák, jinak nemám šanci," říkala. Do finále pronikli i výškař Bába a další oštěpařka Klimešová.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze