Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Také Gatlin je podezřelý z dopingu!

29 2006
New York - Na světě je další dopingová aféra! Po prohřešcích cyklistů před a v průběhu cyklistické Tour de France je v nepříjemné kauze zapletena další velká ryba světového sportu. Dopingovou kontrolou neprošel americký sprinter Justin Gatlin, olympijský vítěz, mistr světa a spoludržitel světového rekordu na 100 metrů.

Američan neprošel kontrolou po dubnovém štafetovém závodě v Kansas City. V sobotním oficiálním prohlášení uvedl, že měl pozitivní test na testosteron. Skutečnost mu oznámil americký antidopingový úřad.

Gatlin drží spolu s Jamajčanem Asafou Powellem světový rekord na 100 metrů výkonem 9,77 vteřin. Tento čas zaběhl 12. května letošního roku v katarském Dohá, tedy v době, kdy už byl zkoumán jeho vzorek odevzdaný po dubnové štafetě v Kansas City.

V roce 2001 zrušila Mezinárodní atletická federace IAAF Gatlinovi dvouletý trest, neboť zakázanou látku amfetamin obsahoval lék, který bral už deset let. Funkcionáři však atleta varovali, že příští prohřešek pro něj může znamenat konec kariéry.

"Neumím si tento výsledek testu vysvětlit, protože jsem nikdy vědomě neužil žádnou zakázanou látku, ani jsem nepověřil nikoho jiného, aby mi takovou látku dal," dodal Gatlin, jenž naposledy běžel na domácím šampionátu koncem června v Indianapolisu.

Z dalších závodů se poté odhlásil, jako důvod uvedl zranění nohy.

Rodák z newyorského Brooklynu prohlásil, že od doby, kdy se dozvěděl o pozitivním výsledku testu, plně spolupracuje s antidopingovou agenturou USADA.

"Jsem jim plně k dispozici po celou dobu procesu, který zahájili, a doufám, že až budou známa všechna fakta, ukáže se, že jsem neudělal nic špatného," řekl Gatlin.

Právě dopingový nález z juniorského mistrovství USA před pěti lety, jež ho stál rok závodění, je prý důvodem, proč nemá na doping ani pomyšlení.

"Díky téhle zkušenosti jsem ještě ostražitější, abych nepřišel do kontaktu s
žádnou zakázanou látkou, protože jakékoli porušení pravidel by mě mohlo do konce života připravit o sport, který miluji," uvedl americký sprinter.

Podezření z užití testosteronu momentálně čelí i americký cyklista Floyd Landis, vítěz letošního ročníku Tour de France. Měl vysokou hladinu testosteronu v A vzorku odevzdaném po 17. etapě, momentálně se čeká na kontrolu B vzorku.

Autoři: ,


Nejčtenější

Grafton Recruitment Praha
STROJNÍ ÚDRŽBA

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze