Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tak trochu jiný golf vznikl na Kajmanských ostrovech

Míček pro cayman golf. | foto: pro iDNES.cz

25 2010
Ve světě je Cayman golf velmi populární, v tuzemsku někteří golfisté ani netuší, že existuje. Technika švihu a princip hry se téměř neliší, ani o pohyb na čerstvém vzduchu golfista nepřijde. Kouzlo spočívá ve speciálním míčku.

Kořeny Cayman golfu sahají do třicátých let dvacátého století, golfový architekt William H. Diddel se tenkrát rozhodl golf nepatrně vylepšit. Vadilo mu, že náročná hřiště a složitá technika švihu někdy odrazují od golfu začátečníky.

Aby golf zpřístupnil většímu počtu lidí, začal stavět kratší hřiště. Ta ovšem nepředstavovala zase žádnou výzvu pro golfisty. Až o padesát let později dotáhl jeho myšlenku do konce profesionální golfista Jack Nicklaus.

Plánek hřiště pro cayman golf.

(Už jen sám plánek hřiště pro cayman golf naznačuje, že půjde o trochu menší hřiště.)

Oslovil společnost MacGregor, aby vyrobila speciální míček pro zmenšené golfové hřiště, které právě vznikalo v Karibiku na Kajmanských ostrovech. Výrobek se osvědčil a golf získal další rozměr.

Míček na Cayman golf je stejně velký jako klasický, ale váží jen 24 gramů. Je tedy o téměř polovinu lehčí, navíc nemá dimples - typické důlky. Naopak, na jeho povrchu jsou výstupky.

Také díky nim golfisté odpalují poloviční rány než s běžným golfovým míčkem a zmenšená hřiště tak dokážou potrápit i zkušené hráče. Lehčí míčky jsou výhodné pro začátečníky. Je jednodušší dostat je do vzduchu a golf tak začátečníka obvykle velice rychle chytne.

Míček pro cayman golf.

Cayman golf mohou hrát i lidé, pro něž je golf fyzicky příliš náročný. Trefit míček a obejít krátké hřiště zvládnou v pohodě i malé děti a senioři. A ti pracovně vytížení určitě ocení, že jedno kolo nepůjdou čtyři až pět hodin.

Nejpopulárnější je Cayman golf ve Spojených státech, mnoho příznivců má i v Anglii a Japonsku. Také proto, že je finančně dostupnější. Levnější jsou hrací poplatky, navíc se hraje jen sedmi či osmi holemi.

Cayman golf ale není pro všechny. Kdo patří mezi "longhitry" a dvousetmetrové rány jsou pro něj tím pravým golfovým požitkem, ať zůstane raději u golfové klasiky. Na zmenšeném hřišti se drivů snů rozhodně nedočká.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze