Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tahanice o reprezentační smlouvy jsou minulostí. Mezi lyžaři je jediný hříšník

Lyžařka Šárka Záhrobská s bronzovou olympijskou medailí. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

18 2010
Mohli si diktovat, postavit si hlavu, vyžadovat víc reklamních ploch: Jsem přece olympijský medailista, tak chci lepší podmínky. Při podpisu reprezentačních smluv ale tento rok k žádným tahanicím ani u těch největších lyžařských hvězd nedošlo. S výjimkou jediného sportovce.

"Nechi jmenovat, nechci ani naznačovat disciplínu," kroutil hlavou Petr Graclík, generální sekretář Svazu lyžařů České republiky. "Ale je ženského pohlaví."

Podle stanov lyžařské federace kdokoliv, kdo nepřidá podpis pod kontrakt se svazem, nemůže startovat na mezinárodních akcích.

Na závody Světového poháru, který pro alpské lyžaře startuje o víkendu v rakouském Söldenu, pro skokany 26. listopadu ve finském Kuusamu a běžce 20. listopadu ve švédském Gällivare, by tak jet nemohl.

Svaz teď očekává argumenty "hříšníka", proč dosud smlouvu nestvrdil. Podle nich se vedení lyžařského svazu rozhodne, jestli byly okolnosti natolik závažné a dojde proto k nějakému ústupku.

"Případ budeme řešit v duchu zásad ministerstva školství," pokračoval Graclík. "Ta osoba pro nás není v současnosti reprezentant, nemá nárok čerpat peníze a neměla by být ani zaměstnancem resortu."

Problematika podpisu reprezentační smlouvy lineárně stoupá s tím, čím je závodník větší lyžařskou celebritou. Oba české klenoty, bronzové star z Vancouveru - Záhrobská a Bauer - ale kompromis v jednáních se svazem našli a smějí tak statut reprezentanta využívat. I když...

"Z naší strany je smlouva podepsaná, vrácenou ze svazu ji zatím nemáme," říkal Martin Müller, manažer Lukáše Bauera. "Její znění není optimální, ale dohodli jsme se seriózně."

Podpis chybí i u kontraktu Šárky Záhrobské. "Smlouva je už vyřešená, podpis přidá před závodem v Söldenu," tvrdil sekretář svazu. "Je to jenom z důvodu nemožnosti potkat se, protože Šárka lítá po světě a připravuje se na sezonu. Veškeré podmínky jsou ale vydiskutovány."

Obecně je úsek alpských disciplín tím nejméně problémovým. "Teď jsem něco podepisoval, ani vlastně ani nevím co," culil se Ondřej Bank. "Já si říkám: Nebudu dělat problém svazu a on ho nebude dělat mně."

Se sjezdaři je historicky nejlepší spolupráce V minulosti neměli nic placeného, na rozdíl od běžců nebo skokanů, kteří byli od začátku kariéry zabezpečeni od svazu.

"A teď, když už jsou slavní, se po nich vyžaduje, aby podporu svazu vrátili," vysvětluje šéftrenér mužské reprezentace Tomáš Bank. "U nás to tak nikdy nebylo. Takže takřka první návrh, který nám letos přišel pod ruce, byl odsouhlasen."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze