Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlatý český tahač. Roudnický de Peyrac uhnal německou Angeliku

David Vršecký (uprostřed) slaví vítězství v Mostě. Druhý byl Adam Lacko. | foto: BUGGYRA / Martin Hůle

29 2015
Kulhá jako filmový Joffrey de Peyrac, bez berle vydrží jen chviličku, přesto to český pilot David Vršecký v sobotním druhém závodě evropského šampionátu tahačů v Mostě všem nandal. A několik desítek tisíc fanoušků aplaudovalo.

„Jak říká jeden náš mechanik: To je sen!“ zářil zničený, ale šťastný Vršecký, jedno ze dvou es roudnické stáje Buggyra.

Zvítězil v hendikepovém závodě, v němž se na startu obrací osmička nejlepších z hlavního klání. Půlku času naháněl vedoucí Stephanii Halmovou jako de Peyrac nezkrotnou Angeliku, nakonec Němku v jejím životní závodě předstihl.

„Nejdřív jsem ji chtěl předjet jako gentleman, čistě, bez dotyku. Ale ona mě vyvedla! Podruhé už to bylo bez rukaviček,“ rozesmál se Vršecký.

O berli se opírá kvůli nedávné operaci kolena, které ho zlobilo od mládí a od nepovedené motocyklové exhibice. A v kabině, která kvůli vedru připomínala spíš saunu, si prošel peklem. „Prášky na bolest jsem si nebral, protože bych pak byl takový vysmátější. Chtěl jsem to skousnout, ale poslední čtyři kola, to bylo očistec!“ vykresloval dvojnásobný evropský šampion. „To už jsem počítal, kolikrát ještě budu brzdit. Bolavá je totiž pravá noha.“

V žádném jiném závodě tolik netrpěl. „Při pátečních trénincích jsem si myslel, že s tím seknu. Ale díky tomu, že přišlo plno diváků, že jsme doma a že jsem byl tak motivovaný, jsem to dotáhl,“ povídal už zmáčený šampaňským.

Jeho Buggyra slavila double, během celého prvního závodního dne v Mostě shrábla zlato, stříbro i bronz! V hendikepu totiž ve stříbrném závěsu za Vršeckým prosvištěl cílem jeho parťák Adam Lacko, který obsadil třetí figuru v hlavním závodě.

David Vršecký (vlevo) a Adam Lacko na mosteckém okruhu.

David Vršecký (vlevo) a Adam Lacko na mosteckém okruhu.

„Double hned v sobotu, to je krása. Bylo to zajímavé pro nás i diváky, plno soubojů,“ povídal Lacko po svém stříbrném umístění. Zkušeného parťáka Vršeckého atakovat moc nezkoušel: „Jeli jsme pro diváky, které jsem slyšel až v kabině. Ale než riskovat, že se vyťukneme, byl jsem spokojený s 2. místem.“ Což dal najevo i na stupních vítězů, kam pozval celou svou stáj a pak přítomné vybídl ke skandování Buggyra, Buggyra!

Mimochodem Halmová zůstala třetí, což je nejlepší počin její kariéry. „Je to moje první pódium v Evropě, velký den,“ netrápilo ji, že ji „buggyráci“ předstihli.

Navzdory úspěchům roudnické stáje navýšil vedoucí Maďar Norbert Kiss svůj náskok před druhým Lackem na 74 bodů, Vršecký zůstal průběžně čtvrtý za Němcem Jochenem Hahnem. Buggyra však dominuje Poháru konstruktérů.

František Vojtíšek, třetí z českých pilotů, v Mostě skončil dvakrát devátý. Šestý díl evropského šampionátu pokračuje i v neděli.

Závod mistrovství Evropy tahačů v Mostě

První závod:
1. Kiss (Maď./MAN) 22:48,295, 2. Hahn (Něm./MAN) -4,583, 3. Lacko (ČR/Buggyra) -5,064, 4. Albacete (Šp./MAN) -5,581, 5. Körber (Něm./Iveco) -18,493, 6. Reinert (Něm./MAN) -19,211, ...8. Vršecký (ČR/Buggyra) -22,180, 9. Vojtíšek (ČR/MAN) -25,361.

Druhý závod:
1. Vršecký 22:57,843, 2. Lacko -0,466, 3. Halm (Něm./MAN) -4,689, 4. Kiss -4,973, 5. Reinert -9,155, 6. Albacete -11,555, ...9. Vojtíšek -17,063.

Průběžné pořadí ME:
1. Kiss 339 b., 2. Lacko 260, 3. Hahn 240, ...4. Vršecký 201, 15. Vojtíšek 5.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze