Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Koulaři se o český titul utkají na historickém Žižkově náměstí

Tomáš Staněk na Grand Prix Ústí nad Labem . | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

13 2016
Potřetí a zase v novém. Když v roce 2008 bylo atletické mistrovství republiky poprvé v Táboře, zkusili po vzoru velkých mítinků pořadatelé zavést do jeho programu režii s velkoplošnou obrazovkou. Povedlo se. Od té doby na podobných akcích v Česku nechybí.

V pátek se atleti vrátí v rámci republikového šampionátu do Tábora už potřetí a zdejší pořadatelé znovu slibují novinky. „Dá se říct, že jsme takoví pokusní králící. Když se něco povede u nás, tak se to pak zavádí i pro ostatní,“ usmívá se hlavní pořadatel David Bor.

V čem bude letošní mistrovství nové?

Koule na náměstí

Jeden z největších taháků mistrovství republiky. Vůbec poprvé v historii se rozhodli pořadatelé vytáhnout některou ze soutěží mimo atletický stadion. Koulí budou atleti vrhat na Žižkově náměstí v historickém centru města.

„Přemýšleli jsme nad tyčkou nebo dálkou. Ale nakonec vyhrála koule. Nejen, že je to v současnosti silná česká disciplína, ale bude to ojedinělá událost. Tyčky nebo dálky už se mimo stadiony konají, ale koule asi bude mít určitě českou a zřejmě i evropskou premiéru,“ říká David Bor.

Na náměstí budou mobilní tribuny pro 300 lidí, ten, kdo neuvidí přímo na plochu, může sledovat dění na velkoplošné obrazovce.

Dobře pořadatelé vyřešili kolizi s mistrovstvím Evropy ve fotbale a zápasem Česka s Chorvatskem. Koulařská disciplína začne v 17 hodin. Pak mohou návštěvníci sledovat zápas a v jeho poločase bude vyhlášení výsledků koulařské disciplíny.

„Já se na kouli těším ze všeho nejvíc. A myslím si, že si ji užijí i koulaři. Většinou bývají na stadionu trochu mimo dění. Tady budou opravdu v centru,“ dodává ředitel českého atletického svazu Tomáš Janků.

Navíc po skončení fotbalu a atletické soutěže bude pokračovat hudební program. A hlavně. Celá akce na náměstí bude úplně zdarma.

Lístky na internetu

Ten, kdo chtěl v minulosti vyrazit na mistrovství republiky v atletice, kupoval si lístky až přímo na stadionu. I to je teď jinak. Už od května jsou v předprodeji v síti Ticketportal a na řadě prodejních míst v Táboře. Nově budou v tomhle týdnu k dostání i na stadionu Míru.

Lístky na jeden den stojí od 70 korun na stání po 150 korun na krytou tribunu. Tam už jsou ale vyprodané. Organizátoři očekávají návštěvu kolem čtyř tisíc diváků. A připravili pro ně na stadionu i další montované tribuny.

Moderní mítink

„Chceme, aby mistrovství republiky bylo opravdovým vrcholem domácí atletické sezony a prestižním závodem,“ ujistil Tomáš Janků. I proto se v poslední době změnilo vnímání tohoto podniku a pořadatelé se z něho rozhodli udělat akci moderního střihu.

Program se poprvé v historii natáhl do tří dnů. Po páteční kouli na náměstí bude sobota i neděle rozdělená na dopolední a odpolední část. Navíc nedělní odpolední program bude k vidění v přímém přenosu České televize. V sobotu se bude bojovat od 10 do 13 a odpoledne od 16 hodin. V neděli se bude dopoledne závodit od 10 do 11.30 a odpoledne od 15 hodin.

Elitní atleti v akci

Se zvýšenou prestiží šampionátu souvisí i účast těch nejlepších tuzemských závodníků. Tu má zajistit i fakt, že Češi mají zakázáno v době konání šampionátu startovat na jakémkoliv jiném mítinku.

Diváci se mohou těšit na řadu atletů, kteří se už kvalifikovali na olympijské hry do Ria. Další pak budou o zdolání limitu bojovat. V oštěpu se představí Barbora Špotáková a všichni nejlepší oštěpaři.

V dálce se mohou diváci těšit na Radka Jušku, ve výšce na Jaroslava Bábu av konkurenci těch nejlepších bude bojovat i několik Jihočechů.Najdete na iDNES.czmobilní verze