Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chyběla mi jiskra, mrzelo skifaře Synka po zisku stříbrné medaile

Po zlatých letech 2013 a 2014 dojel Ondřej Synek na ME v Poznani 2015 na druhém místě. | foto: Ivana Roháčková

31 2015
Od postříbřené olympiády v Londýně 2012 nepoznal na mistrovství světa a Evropy prohru, nyní se však musel spokojit s druhým místem. Skifař Ondřej Synek, který se od roku 2005 nevracel z velkých podniků bez medaile, našel na evropském šampionátu v Poznani přemožitele v osobě Chorvata Damira Martina. "Porazit by mě neměl," chmuřil se veslař.

Může být skifař vašich kvalit ze stříbrné medaile zklamaný?
Může, pokud to pokazí.

A vy jste něco pokazil?
Určitě jsem nejel to, co loni nebo předloni. Chyběla mi jiskra, budu muset v tréninku přitlačit, protože vím, že mi to může jezdit líp. Porazil mě člověk, který by mě porazit neměl, a ti, kteří dojeli za mnou, byli zase moc blízko. Výkon byl špatný.

Kdo je Chorvat Martin?

Poznaňský přemožitel Ondřeje Synka Damir Martin je možná méně známým skifařem, ale jen pro širší veřejnost. Sedmadvacetiletý veslař ze Záhřebu dosáhl největších úspěchů jako člen chorvatské párové čtyřky, s níž získal stříbro z OH v Londýně 2012, o rok později na MS v Koreji tato párovka oplatila Němcům porážku z Londýna a získala zlato. Kromě toho  Martin vyhrál skifařské stříbro na ME 2012 ve Varese, kde Synek nezávodil. Na skif přesedlal Chorvat již loni, ale hlavní sezonu vynechal kvůli zranění.

Před odjezdem do Poznaně jste zmínil právě Chorvata Martina jako možného konkurenta, dalšího člena světové špičky. I přesto vás překvapil?
Přesně tak, jel moc dobře. Dneska jsem se necítil na to, že bych ho mohl porazit. Spíš jsem ale čekal, že bude zlobit Litevec Griškonis, ale ten to nečekaně zabalil skoro v půlce trati - asi na tom taky nebyl dobře.

Chorvatský skifař vás porazil i v sobotním semifinále, byť vám bohatě stačilo na postup do finále druhé místo...
Já se snažil i v semifinále. Jenže se mi zdálo, že tlačil zbytečně na pilu, tak jsem to nechal být. Ale - asi bych nevyhrál ani tu v sobotu...

Nelitujete teď, že jste vstoupil do sezony až na mistrovství Evropy?
Nelituju. Proč bych měl? Jsem v pohodě. No, v pohodě...

Měl jste obavy ze silného poznaňského větru. Naplnily se?
Ani ne, počasí bylo docela slušné. Ale jak jsem před odjezdem říkal, že tady do všech jídel dávají kopr, který nemusím, tak to se splnilo beze zbytku. Dávali nám to do všech jídel.

Ondřej Synek (vlevo) na stříbrném stupínku. Uprostřed zlatý Damir Martin z...

Ondřej Synek (vlevo) na stříbrném stupínku. Uprostřed zlatý Damir Martin z Chorvatska, vpravo bronzový Olaf Tufte z Norska.

Ve finiši na vás dotíral i nestárnoucí olympijský vítěz z Atén a Pekingu Olaf Tufte z Norska, kterému je devětatřicet. Nezaskočilo vás to?
Zlepšil se, jezdí o dost líp než v předchozích letech, ale tak blízko mě by být neměl.

Neuvažujete teď o případných změnách v přípravě? Pojedete na druhý závod Světového poháru do Varese?
Je to možnost, ale teď opravdu nevím. S trenérem Milanem Dolečkem se o tom budeme bavit v týdnu. Pořád ale platí, že letos bude nejdůležitější mistrovství světa ve Francii, na kterém půjde o postup na olympiádu v Riu.Najdete na iDNES.czmobilní verze