Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Synek je mistrem Evropy, čeští veslaři získali na šampionátu pět medailí

Ondřej Synek získal v Portugalsku titul mistra Evropy. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

12 2010
Medailovou fiestu si užívali na evropském šampionátu portugalském Montemor-o-Velho čeští veslaři. Favorizovaný Ondřej Synek se ozdobil zlatem, jeho skifařská kolegyně Miroslava Knapková skončila druhá, bronz přidaly posádky dvojskifu, čtyřky bez kormidelníka a už v sobotu v netypickém závodě neolympijská dvojka s kormidelníkem.

Vítěz všech letošních závodů Světového poháru Synek na kontinentálním šampionátu potvrdil pozici letošní skifařské jedničky a vybojoval své druhé evropské zlato. Před třemi lety byl členem vítězné osmiveslice.

"Ukázalo se, že forma se během dlouhé pauzy nevytratila, takže jsem
spokojený," podotkl Synek, jenž naposledy závodil v polovině července v Lucernu, kde ovládl závěrečný díl SP. "Před mistrovstvím světa mám dobrý základ a už se na něj těším."

Veslař pražské Dukly sice v úvodní rozjížďce prohrál s Estoncem Tonuem Endreksonem, ale v semifinále i ve finále si počínal suverénně. "Estonec mě trochu na začátku zaskočil, ale protože stejně postupovali dva, tak jsem ho nechal a soustředil se na postup. Věděl jsem, že na něj ve finále mám," vysvětlil Synek.

V boji o zlato mu chyběl očekávaný hlavní sok Nor Olaf Tufte. Dvojnásobný olympijský šampion ze zdravotních důvodů nenastoupil do semifinále. "Je pravda, že to byl největší soupeř, ale Švéd je taky dobrý. Jsou to víceméně srovnatelní soupeři, takže to byl taky dobrý test," řekl Synek, který bude mít nyní pár dní volnější program a pak se začne opět naplno připravovat na MS, kde chce zaútočit na zlato.

Ondřej Synek před tréninkem.Ondřej Synek během tréninku.

Knapková kontrolovala stříbro

To Knapková se souboji se svou hlavní soupeřkou posledních let Jekatěrinou Karstenovou-Chodotovičovou nevyhnula a připsala si další porážku. Od zlata ji dělila více než sekunda. Zisk stříbrné medaile, třetí evropské v kariéře, však Knapková bezpečně kontrolovala.

Čtyřka bez kormidelníka Michal Horváth, Milan Bruncvík, Milan Doleček a Jan Gruber byla v dramatickém závodě třetí. Svěřenci trenéra Petra Blechy prohráli boj o stříbro s řeckou posádkou o pouhou setinu sekundy. S bronzem se domů vrací i dvojskif Jirka, Vitásek, jenž tak potvrdil oprávněnost nominace na mistrovství světa na Novém Zélandu.

V nedělních finálových jízdách vyšly naprázdno jen sestry Jitka a Lenka Antošovy na dvojskifu, které obsadily páté místo. Češky se dlouho držely na medailových pozicích, na mezičasech na 500 a 1000 metrů byly druhé, poté ale klesly na třetí místo a ve finiši je předstihly ještě Bělorusky a Polky.

Češi v B-finále

Pět českých posádek se ještě představilo v B-finále a tři z nich své závěrečné jízdy na šampionátu vyhrály. Celkově sedmé místo tak obsadily párová čtyřka ve složení Jan Andrle, Petr Ouředníček, Martin Basl, Petr Buzrla, čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč, Jan Vetešník, Ondřej Vetešník a osmiveslice Petr Handlovič, Jan Pilc, Jakub Koloc, David Szabó, Jiří Srna, Karel Běhal, Matyáš Klang, Petr Melichar s kormidelníkem Martinem Šumou.

Dvojka bez kormidelníka Jakub Makovička, Jakub Houska, kteří v sobotu společně s Oldřichem Hejduškem získali bronzové medaile v neolympijské disciplíně dvojka s kormidelníkem, byli v neděli druzí a celkově tak obsadili osmé místo. Dvojskif lehkých vah Adam Kapa, Petr Čabla byl šestý a v konečném hodnocení mu tak patří dvanáctá pozice.

Mistrovství Evropy ve veslování

Muži
Skif:
1. Synek (ČR) 6:47,96, 2. Karonen (Švéd.) 6:50,76, 3. Schulze (Něm.) 6:52,49.

Skif lehkých vah:
1. Miani (It.) 7:45,41.

Dvojka bez kormidelníka:
1. Tziallas, Christu (Řec.) 6:30,34, ...B-finále: 2. Makovička, Houska (ČR) 6:42,68.

Dvojka bez kormidelníka lehkých vah:
1. Tilliet, Bette (Fr.) 7:12,99.

Dvojskif:
1. Berrest, Bahain (Fr.) 6:12,12, 2. Raja, Taimsoo (Est.) 6:12,90, 3. Jirka, Vitásek (ČR) 6:13,57.

Dvojskif lehkých vah:
1. Lichtschlag, Hartig (Něm.) 6:21,46, ...B-finále: 6. Kapa, Čabla (ČR) 6:40,70.

Čtyřka bez kormidelníka:
1. Německo (Bertram, Urban, Kaeufer, Eichner) 5:52,54, 2. Řecko 5:54,08, 3. ČR (Horváth, Bruncvík, Doleček, Gruber) 5:54,09.

Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah:
1. Německo (Seibt, Schoemann-Finck, J. Kühner, M. Kühner) 5:54,78, ...B-finále: 1. ČR (O. Vetešník, J. Vetešník, Vraštil, Kopáč) 6:06,01.

Párová čtyřka:
1. Polsko (Wasielewski, Kolbowicz, Jelinski, Korol) 5:53,04, ...B-finále: 1. ČR (Andrle, Ouředníček, Basl, Burzla) 5:58,18.

Párová čtyřka lehkých vah:
1. Itálie (Sancassani, Ruta, Gabriele, Basalini) 6:19,06.

Osmiveslice:
1. Německo (Hauffe, Reinelt, Wilke, Mennigen, R. Schmidt, Müller, Seifert, S. Schmidt, korm. Sauer) 5:51,94, ...B-finále: 1. ČR (Handlovič, Pilc, Koloc, Szabó, Srna, Běhal, Klang, Melichar, korm. Šuma) 5:47,93.

Osmiveslice lehkých vah:
1. Itálie (Scala, Riccardi, De Maria, Dell'Aquila, Ceccatelli, Gallo, La Padula, Mascarenhas, korm. Di Palma) 6:08,64.

Ženy
Skif:
1. Karstenová (Běl.) 7:24,63, 2. Knapková (ČR) 7:25,90, 3. Svenssonová (Švéd.) 7:27,47.

Skif lehkých vah:
1. Draegerová (Něm.) 8:39,47.

Dvojskif:
1. Thieleová, Schillerová (Něm.) 6:49,87, 2. Fularczyková, Michalská (Pol.) 6:51,86, 3. Schiavoneová, Sancassaniová (It.) 6:53,39, ...5. J. Antošová, L. Antošová (ČR) 6:56,82.

Dvojskif lehkých vah:
1. Jazitziduová, Tsiavuová (Řec.) 6:58,18.

Dvojka bez kormidelnice:
1. Lupascuová, Albuová (Rum.) 7:22,89.

Čtyřka bez kormidelnice:
1. Bělorusko (Haurová, Helachová, Haurilenková, Ključenská) 7:28,81.

Párová čtyřka:
1. Ukrajina (Tarasenková, Burjaková, Koženková, Dementěvová) 6:22,22.

Párová čtyřka lehkých vah:
1. Itálie (Marascaová, Polliniová, Trivellaová, Bellová) 7:15,18.

Osmiveslice:
1. Rumunsko (Cogianuová, Zahariaová, Bursucová, Craciunová, Cojocariuová, Albuová, Lupascuová, Mironcicová, korm. Stoicaová) 6:36,45.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze