Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sweet Answer trénuje překážky

23 2003
Světlá hora - Anglická klisna Sweet Answer, kterou Stáj Wrbna koupila za rekordních šest a půl milionu korun, se bude učit skákat. Na rovinách zatím tříletá slečna nic výjimečného nepředvedla. Pokaždé sice doběhla na bodovaném místě, ale nevyhrála jediný dostih. "Museli jsme si prostě zvyknout, že je to normální kůň, byť stál hodně peněz," pokrčil rameny trenér Čestmír Olehla. "Do absolutní špice se nedostala, tak zkusíme skákat."

Skokanskou premiéru měla mít zítra v italském Meranu. Spolu se Samirou ji trenér přihlásil do dostihu přes proutěné překážky Premio Prime Siepi Femmini pro debutující tříleté klisny. Ale nakonec ji z dostihu vyškrtnul.

"Ještě počkáme," říká. "Sweet Answer je cennější kůň, s překážkami tedy začne až ve chvíli, kdy budu přesvědčený, že už umí hodně dobře skákat. Zatím jsme na to v tréninku moc času neměli."

Ve Světlé Hoře bylo na pořádný trénink sucho. Nepršelo, horké slunce půdu vysušilo. Byla tvrdá jako beton. Na takovém podkladu se nedá trénovat, koním hrozí zranění.

"Proto jsme odjeli dřív do Itálie, jsme tady už od středy," říká Olehla do mobilního telefonu. "Na pečlivě ošetřené dráze jsme odstartovali první skokanské lekce. Příští týden jí to ještě možná zpestříme rovinovým dostihem v Bratislavě, ale už s ní počítám na překážky."

Jak se vlastně dostihoví trenéři rozhodují, se kterým koněm pokračovat na rovinách, a se kterým jít do těžších překážek? Olehla říká, že z velké části se to dá odhadnout hned po narození.

"Podle rodičů a předků se dá odhadnout, co bude silnou stránkou koně," říká. "Například naše Samira je dcerou teď už věhlasného chovného hřebce Japea, což je dost velká záruka, že bude jako skokanka dobrá."

Na rovinách je Samira ve tříletém ročníku kolem osmého devátého místa. To podle trenéra není špatné, ale peníze tím nevydělá. "Skáče dobře, umí to, takže věřím, že až získá praxi, půjde nahoru." Na druhou stranu, další z výborných klisen ze Světlé Hory - pětiletá ryzka Oxalana, nikdy skákat nebude.

I když má výbornou třídu a ohromnou vytrvalostí předčí drtivou většinu hřebců.
"Je hubená a křehká," vysvětlil Olehla. "Obvod holeně má jen osmnáct centimetrů, s takovýma nožkama a postavou nemůže pokoušet štěstí na překážkách."

Jestli se Sweet Answer nad překážkami prosadí, ukáže čas. Olehla říká, že dosud byla kvůli ohromné pořizovací sumě pod velkým tlakem. "Možná jsme ji nutili i do věcí, které jí neseděly, takže se skákáním na ni tlačit nebudeme. Chci, aby se jí to líbilo a měla z dostihů radost."

Autoři:


Témata: dostihy, zranění
Najdete na iDNES.czmobilní verze