Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Svůj případ poženu třeba až do Štrasburku, říká distancovaný Valverde

NEOBHÁJÍ. Španěl Alejandro Valverde, vítěz loňské Vuelty, dostal dvouletý distanc. | foto: AP

1 2010
Nikdy neměl pozitivní dopingový nález, přesto si vysloužil dvouletý zákaz startů. S tím se nehodlám smířit, brání se teď Alejandro Valverde. Španělský cyklista, jedna z hlavních postav Operación Puerto, se chce bít třeba u evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

"Pokládám tento trest za jednoznačně chybný a nelegální," uvedl třicetiletý cyklista.

Verdikt o celosvětovém zákazu startů vynesla v pondělí sportovní arbitráž CAS v Lausanne. Tříčlenný panel soudců rozhodl dvoutřetinovou většinou, že Španěl opravdu před čtyřmi lety porušil pravidla.

Tehdy policie zabavila vzorky a podle DNA dokázala, že Valverde byl zapojen do okruhu klientů doktora Eufemiana Fuentese, specialisty na krevní doping.

Už loni Italský olympijský výbor zakázal Valverdemu startovat na italském území a ani tehdy Španěl neuspěl s odvoláním.

"Teď je konec," oddechl si Pat McQuaid, šéf světové cyklistiky. "Valverde poslední dva roky zneužíval systém a jsem rád, že Arbitráž potvrdila, že federace UCI i antidopingová agentura WADA má pravdu."

Vítěz loňské Vuelty nebude smět podle verdiktu CAS závodit do konce roku 2011. Navíc přijde o všechny letos vydělané peníze (včetně výher za závod Kolem Romandie a druhé místo v Paříž-Nice) i body, které v této sezoně nasbíral do světového žebříčku.

Trest mu začal platit zpětně od 1. ledna a Valverde tak může zapomenout na obhajobu titulu z Vuelty.

"Cyklistika velmi utrpěla touto aférou a chováním pana Valverdeho. To nemůže vynahradit žádný trest. S rozhodnutím CAS jsme ale spokojeni, neboť vyřešilo neudržitelnou situaci," stojí v prohlášení UCI.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze