Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svoradův tým vyhrál, šéf myslel na Tour

24 2006
Semice - To byl mumraj! V malých a útulných Semicích na Písecku se v maratonu horských kol představilo na 492 startujících! Obec asi ani tolik obyvatel nemá. Ale s velkou návštěvou se vyrovnala. Maraton na delší trati vyhráli jezdci týmu Grisoft XCR brněnského cyklisty Jána Svorady. Bývalý výtečný silniční profesionál pak několikrát vysvětloval, proč se dal na horská kola, proč založil svůj tým a jestli je profesionální.

"Chodím normálně do zaměstnání," vysvětlil vítěz na delší trati na 65 kilometrů Michal Přecechtěl z týmu Grisoft. "Nemáme peníze na to, abychom mohli mít profesionální závodníky," dodal Ján Svorada.
 
Ten dojel celkově třetí a vyhrál kategorii mužů od 30 do 39 let. Mezi ním a Přecechtělem skončil druhý jejich týmový kolega Jobánek. Sedmý celkově a druhý v kategorii nad 30 let byl Sklář. Byl to triumf týmu Grisoft XCR.

Přecechtěl jezdil ještě v loňském roce profesionálně na silnici. Teď v cíli maratonu ani nezvedl ruce. Jako by považoval vítězství za samozřejmé. "Už pár maratonů vyhrál," podotkl Svorada.

Zato Jobánek se radoval. Posledních zhruba 10 kilometrů se držel za Přecechtělem a byl rád, že mu jeho nadupanější kolega neujel. Jobánek proto ani nespurtoval. "Myslel jsem si, že budu čtvrtý," říkal v cíli překvapený Svorada. Po zhruba deseti kilometrech začalo být Přecechtělovi v klubku jezdců na špici těsno.

Ve stoupání o chvíli později nasadil a ujel. "Viděl jsem Jobánka, jak se za ním později pustil, ale myslel jsem si, že s Michalem odjel ještě jeden závodník," popsal Svorada, kde se vzal jeho údiv ze třetí pozice. '

Sám neměl žádné velké problémy. Je ze silnice stále perfektně natrénovaný a horské kolo mu nedělá potíže, je i dobrý technik. "Už si ale nepotřebuji něco dokazovat, je mi 38 let," prohodil. Má za sebou skvělou kariéru silničního cyklisty.

Vyhrál 3 etapy na Tour de France, kde ještě v době maratonu nebylo jasné, kdo vyhraje Tour letos. "Bude to Landis," tipnul správně. V televizi se Svorada díval letos na Tour jen tu a tam. "Není na to tolik času," poznamenal. Stará se o tým, jedná se sponzory, má dost co dělat. A také trénuje.

Ale někdy se díval. Když je etapa, ve které jedou závodníci pohromadě, stačilo mu kouknout se na konec. "Tak posledních pět kilometrů, kdy se pořád něco děje, ty jsou hodně zajímavé," říkal z pohledu skvělého spurtéra. Když se jelo v kopcích, mohl jen vzpomínat, jak v nich trpěl. "Už jsem se na to díval s klidem, ale když jsem jel, vím, jak jsem se trápil," pousmál se.

A co dopink? "Je dobře, že se pořadatelé Tour pustili do boje s dopinkem," zvážněl. "Je vidět, že jí to prospělo." A že se jednou Landis trápil a podruhé na kole letěl? "Má svůj tým, který ho dá dohromady," vysvětlil. "Nají se, vyspí, jde na masáž a je zase ve formě, se kterou na Tour přijel."Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze