Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Svoradu juniora silnice přitahuje jako kdysi tátu. Zatím jezdí v terénu

Ján Svorada triumfuje v etapě Tour de France. | foto: Markéta Navrátilová

9 2010
Osmnáctiletý student gymnázia v Novém Městě na Moravě Jan Svorada, syn slavného cyklisty, navazuje na otcovy úspěchy. Zatím si vyjel titul juniorského mistra republiky na horském kole.

Janu Svoradovi bylo devět let, když jeho táta Ján finišoval jako vítěz závěrečné etapy Tour de France na Champs-Elysées.

Do paměti se mu ten okamžik nijak zvlášť nevryl. "Tehdy jsem z toho ještě moc neměl, tátovy závody jsme sledovali hlavně v televizi," povídá Svorada junior, jenž si vzpomíná jen na to, jak se byl na tátu se zbytkem rodiny podívat na jiný slavný cyklistický závod Giro d'Italia. "Jeli jsme za ním v autě při časovce," směje se.

O co méně si z kariéry šestinásobného vítěze ankety o nejlepšího českého cyklistu pamatuje jeho syn, o to víc vzpomínek si teď střádá do paměti sám Ján Svorada. Nejraději určitě loví tu, jak se jeho syn stal v červenci juniorským mistrem republiky v cross country.

Ano, správně. Ne na silniční cyklistiku, ale na tu terénní se dal syn slavného otce, jehož jméno se skutečně píše krátce Jan, a ne dlouze slovensky Ján.

Nyní osmnáctiletý student gymnázia v Novém Městě na Moravě původně ovšem sportovní kariéru nezačal v sedle kola, ale s lyžemi na nohou. A i když o něm kolují historky, že ho táta na kolo posadil už ve třech letech, není to pravda. "To je nadsázka, já ho nikdy do ničeho nenutil," brání se otec Svorada.

Syn si skutečně vybral sám. Sjezdové lyžování ho časem přestalo bavit, a tak když mu otec nabídl, ať zkusí závodit na kole, zkusil to. Víc než úspěšně. Vždyť titul mistra republiky si náhodou jen tak někdo nevyjede.

Terény zatím u Svorady juniora vítězí hlavně kvůli tomu, že otec vede stáj Merida Biking Team. Ale momentálně v ní nejezdí, to se chystá až od příští sezony.

Neznamená to ovšem, že by jednou nechtěl zkusit, jaké to je projet se po trati tak slavných podniků, jako je Vuelta nebo třeba Tour de France. Právě naopak.

"Rád bych si to vyzkoušel, ale k tomu budu potřebovat dobré výsledky. Láká mě zažít tu atmosféru, přece jen jsou závody na silnici prestižnější," zamýšlí se Svorada junior, jehož ale momentálně naplňuje kariéra terénního cyklisty. "Na tom se mi zase líbí, že se jede v lese a člověk na tom musí být dobře technicky."

Technika je ostatně tím, s čím podle Jána Svorady syn problémy rozhodně nemá. Je jeho velkou předností. Může být tedy jednou stejně úspěšný jako on? "To je brzy hodnotit. Podle mě má skvělé fyzické předpoklady a baví ho závodit," vyjmenovává kladné vlastnosti svého potomka Ján Svorada, ale rovnou připojuje i jedno negativum: "Někdy mám z jeho chování pocit, že se ještě nerozhodl, jestli chce být opravdu profesionálem. Nevěnuje tomu veškerý čas a úsilí."

Svorada mladší s tátou ale nesouhlasí. "Opravdu mě to baví a rád bych se cyklistikou v budoucnu živil." A že bude vždycky srovnáván se slavným otcem, toho se vůbec nebojí. "Nikdy mi to nevadilo. Aspoň mám motivaci."Najdete na iDNES.czmobilní verze