Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Svorada a Hruška míří na španělské etapy

3 2003
Praha - Dva čeští cyklisté, Ján Svorada a Jan Hruška, se v sobotu postaví na start posledního z trojice největších etapových závodů roku - španělské Vuelty. Mají před sebou značně odlišné role. Zatímco Svorada z celku Lampre jde na start s cílem bodovat v etapových spurtech, Hruška, jezdící za ONCE Eroski, bude mít roli "nosiče vody" pro Igora Galdeana, který chce útočit na celkové prvenství.

"Na Vueltu jsem se dostal vlastně výměnou za start na Tour, i když já bych radši jel Tour," přiznal Hruška. "Moje role ale zůstává stejná, to znamená pomáhat Galdeanovi, a pokud to trošku půjde, tak zkusit udělat výsledek v časovkách.

Dvě se jedou po rovině, a to mi vyhovuje, ale rozhodující bude taktika, kterou určí šéf," nastínil zákonitosti profesionálního pelotonu český jezdec.

Stáj ONCE opět vsadí na jednoho lídra. Při Tour to nevyšlo, Beloki musel po pádu vzdát. "To by musela být velká smůla, kdybychom ztratili po Tour i druhého jezdce. V kopcích jsou dobří i Azevedo a Serrano, kteří budou mít zřejmě volnější ruce, ale všichni ostatní budeme pomáhat," tvrdí Hruška, který si myslí, že je na tom s formou dobře.

"Potrénoval jsem kvalitně, ale závod je dlouhý tři týdny a krize přijde snad na každého. Očekávám ale dlouhodobý vysoký standard," doufá cyklista.

Situace v týmu přitom není příliš růžová. Loterie ONCE jako hlavní sponzor končí, a tím pádem je budoucnost Hrušky i dalšího Čecha Reného Andrleho značně nejistá. "Nenechávám nic náhodě.

Situace je špatná, jezdců moc a míst málo. Začínám se ptát a shánět. Zatím není jasné, jak to dopadne s týmem, jestli se rozsype, nebo šéf něco sežene. Mám z toho hlavu v pýru, o to více jsem motivován, abych se ukázal," dodal Hruška.

Svorada chce i v příští sezoně určitě závodit a věří, že to bude opět v barvách Lampre. "Smlouvu ještě nemám, ale po rozhovorech se sportovním ředitelem Giuseppem Saronnim si myslím, že strachovat se o ni nemusím. Po výkonech naší stáje si myslím, že i sponzor je spokojený," řekl Svorada.

Příští rok jej láká i z pohledu toho, že je to rok olympijský: v Aténách by nechtěl
chybět.  Na rozdíl od Hrušky má Svorada v letošní sezoně v nohou již Giro d'Italia.

"Důležitých závodů je více. Začalo to Girem, ale tím to na delší čas skončilo. Po pauze jsem jel jako přípravu na Vueltu náročný závod Kolem Portugalska. Vuelta je pro mě poslední důležitý podnik roku a možnost zase udělat slušný výsledek," plánuje Svorada, jenž pomýšlí na etapový vavřín.

"Vždy se snažím vyhrát etapu, na Giru z toho byla druhá a třetí místa. I když se vyhrát nepovede, tak důležité jsou i pocity. Každopádně je dobré být vidět a pokoušet se uspět," uvedl Svorada, kterému by měl při rozjíždění spurtů pomáhat Ital Pagliadini.

"Již loni Vueltu jel, je to rychlý závodník, který může pomoci, ale hlavně by se měl učit. Doufám, že budeme v koncovce spolupracovat, ale na velké 'vlaky' Lampre zase nebude. Možná zkusí štěstí v koncovce ještě Piccoli," dodal Svorada.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze