Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Svoboda: Slyšet českou hymnu je slast

Jiří Kyněra a Květoslav Svoboda - Svěřenec trenéra Jiřího Kyněry (vlevo) plavec Květoslav Svoboda získal na mistrovství Evropy juniorů ve francouzském Dunkerque dvě zlaté a jednu bronzovou medaili. | foto: ČTK/Michal Doležal

31 2000
P r a h a - Jen se svou přítelkyní, rodinou a nejbližšími přáteli oslaví plavec Květoslav Svoboda životní úspěch na mistrovství Evropy juniorů ve francouzském Dunkerque, odkud se dnes vrátil se dvěma zlatými a jednou bronzovou medailí. Talentovaný znojemský dorostenec, svěřenec trenéra Jiřího Kyněry, vyhrál závody na 200 a 400 metrů volný způsob a na kraulařské stovce doplaval třetí. "Oslavu si nenechám ujít, ale ještě není konec sezóny, takže to nesmím přehnat," řekl osmnáctiletý olympionik po příletu.

Na všech tratích si Svoboda vytvořil osobní rekordy a ve své nejsilnější disciplíně dvoustovce se jako první český plavec dostal pod magickou hranici 1:50 minuty. Časem 1:49,76 vytvořil evropský juniorský rekord. "Česká vlajka mou zásluhou stoupala také na Hrách mládeže v roce 1998 v Moskvě, ale to se nedá vůbec srovnat. Slyšel jsem díky mým výkonům dvakrát českou hymnu, byl to slastný pocit," usmál se plavec, který na nedávném evropském šampionátu dospělých v Helsinkách skončil čtvrtý na 200 metrů.

Pro trenéra Kyněru jsou úspěchy jeho svěřence zavazující. "Květa dostane tři dny volno, aby tu slávu trochu vstřebal. Pak se budeme snažit tu skvělou formu udržet až do Sydney," slíbil. Olympijský limit na dvoustovce splnil Svoboda již v Helsinkách, v Dunkerque pokořil nominační kritérium v českém dorosteneckém rekordu také na dvojnásobné trati. "Bude se po krátkém volnu připravovat zřejmě s Josefem Nalezeným ve Zlíně. Pak nás čeká trénink ve Strakonicích a společná cesta na předolympijský kemp v Austrálii," plánuje kouč.

Kyněra uvažuje o tom, že by Svoboda plaval v Sydney jen dvoustovku. "Ještě nejsem vůbec rozhodnut, záležet bude na jeho momentální formě a psychické pohodě. Časový program není moc vhodný, jeden den je čtyřstovka a hned další den dvoustovka, která je Květovou hlavní tratí. Ještě to spolu zvážíme," pravil trenér. "Naším cílem je postoupit v Sydney do semifinále, to by byl velký úspěch. Byl bych hrozně šťastný, kdyby ten skvělý čas zopakoval, nebo třeba jen o setinu vylepšil," dodal Kyněra.

Vedle pěti bazénových plavců (Ilona Hlaváčková, Hana Černá, Daniel Málek, Vlastimil Burda a Svoboda), kteří mají splněný limit, navrhl Český svaz plaveckých sportů ke schválení Českému olympijskému výboru (ČOV) nominaci Jana Víťazky. Plavec brněnské Komety a student univerzity Cincinnati zaostal na jaře při závodech v zámoří na krátké polohovce za potřebným časem jen o dvě setiny. Plénum ČOV schválí nominaci 14. srpna. Do Sydney poletí také skokan do vody Jaroslav Makohin a akvabely Soňa Bernardová a Jana Rybářová.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze