Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Svoboda běhá v Boltových tretrách. Vypadám jako splašená veverka, říká

ORANŽOVÉ TRETRY. Petr Svoboda se v nich cítí jako veverka. | foto: ČTK

30 2010
Barcelona (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Byla to loni na světovém šampionátu v Berlíně velká sláva, když Usain Bolt představoval své nové tretry. Barva: oranžová. Vzhled: kovový. Jméno: The Yaam (podle jeho oblíbených sladkých brambor). A to hlavní – váha: 149 gramů.

Lehčí než jakékoli jiné! Karbonové vložky měly udržovat stabilitu.

Oranžovou barvu zvolila firma záměrně, aby kontrastovala s modrou berlínskou dráhou. Koupit se nedaly, byly vyrobeny speciálně pro Bolta. "Jde o skořápky na dvě tři použití, pak je může vyhodit," říkal český kouč Luděk Svoboda.

Ale to bylo před rokem. Letos už Bolt obouvá novou kolekci treter. Protože není troškař, dostává na každý závod nové, s jiným designem. A jeho oranžové tretry z Berlína pronikly mezi širší atletický lid. Má je na nohou také Petr Svoboda.

Přední atleti Pumy na jaře nejprve dostali jiný model, tomu však praskala podrážka. Proto obdrželi z centrály firmy příkaz: "Nepoužívejte je, dostanete jiný typ!" A jiný typ byly loňské "boltovky".

Před třemi týdny je měl Svoboda v ruce, včera v nich podruhé závodil. Kdovíjak to neprožíval: "Dneska už je má kdekdo. Ani jsem si nevšiml, že jsou lehčí. Podle mě jsou všechny tretry stejně těžké, jen jsou jinak nabarvené. Vypadám v tom jako splašená veverka s kocourkem na botě," pohlédl na oranžový design s černou šelmou.

Jeden výrazný rozdíl proti bývalým tretrám přesto cítí: "Tyhle jsou o dost měkčí. Však se koukněte na Bolťáka, jak mnohem víc zapojuje v běhu kotníky. V nikách mi to dřív nešlo, v těch jsem měl kotníky příliš zafixované."

V české výpravě už není jediným, kdo "boltovky" nosí, přímo na šampionátu je dostala od manažera i překážkářka Zuzana Bergrová. Ta si na rozdíl od Svobody musela počkat, ti nejlepší měli přednost.

"Jsou lehčí," všimla si na rozdíl od překážkáře. "Když je vezmu do ruky, nespadne mi s nimi k zemi. A dobře v nich vypadám, ne?"

Mimochodem, rovněž první slavné Boltovy tretry, ty zlaté z olympiády v Pekingu, kdysi byly neprodejným unikátem. Nyní je běžně pořídíte v obchodě. Oranžové Yaamy je možná brzy budou následovat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze