Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mým úkolem je být lídrem, netají svitavský pivot Doaks

Nicchaeus Doaks (vlevo) ze Svitav se snaží prosadit přes Dušana Pandulu z Pardubic. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

18 2016
Úzká rotace svitavského týmu ho vymrštila do čela žebříčku nejvytěžovanějších hráčů basketbalové ligy. Průměr více než 36 minut na utkání si americký pivot Svitav Nicchaeus Doaks zvýšil i v derby proti Pardubicím (prohra 85:92). Podruhé v řadě a celkově již posedmé v sezoně tak ani jednou nestřídal!

„Je náročné hrát čtyřicet minut s vášní a energií. Ale když nehraju, snažím se odpočívat a pečovat o své tělo,“ říká devětadvacetiletý hráč.

Poprvé jste doma Pardubice porazili. V čem byla odveta jiná?
Tehdy nás bylo více. Hrálo se na počátku sezony a byli jsme čerstvější. Tentokrát jsme sice byli připravení, ale chyběli nám hráči.

Byl to ten klíčový faktor?
Nebylo nás mnoho, jelikož máme zraněné a někteří jsou nemocní. Pardubice mají dobrý tým, proti kterému si nemůžeme dovolit tolik chyb. Drželi jsme se stanovené taktiky, ale limitovaly nás ztráty.

Působíte ve Svitavách prvním rokem. Jaká je vaše role v týmu?
Být na hřišti lídrem, vůdčí osobností, zejména pro ostatní kluky. Snažím se dovést tým k co největšímu počtu vítězství, hrát tvrdě, střílet a doskakovat míče.

Jste spokojen se svými dosavadními výkony během sezony?
Zatím to jde. Jsem perfekcionista. Vím, že dělám chyby, ale pokaždé si je uvědomím a zkouším hodně pracovat na jejich odstranění. Jsou tu ale i další věci, které bych rád nacvičil, aby byly mé výkony lepší.

Michal Čarnecký z Ústí (vlevo) se snaží zakončit, blokuje ho Nichaeus Doaks ze...
Nicchaeus Doaks (vpravo) ze Svitav se prosazuje přes pardubickou dvojici David...
Nicchaeus Doaks (vpravo) ze Svitav se prosazuje přes pardubickou dvojici David...

Zlepšujete se i v českém jazyce?
Několik slovíček znám, protože jsem hrál tři roky v Polsku a tam jsou některé výrazy podobné.

V komunikaci s rozhodčími problém nemáte?
To není složité, protože oni vědí, jak se hráči cítí. Ale mojí snahou je s nimi moc nediskutovat, hrát dál a nechat je dělat jejich práci. Navíc mnoho z nich umí velmi dobře anglicky.

Svědčí vám v tomto směru, že vás cizinců je v týmu více?
Vyhovuje mi, že se mohu obrátit na ostatní a mít někoho, s kým se lze pobavit. Zjednodušuje vám to život, v mužstvu si dobře rozumíme.

Máte tady někoho z rodiny?
Nikoho tu nemám. Ale znám v Čechách několik kluků, kteří zde léta hráli v jiných klubech, jako třeba Corey Muirhead nebo Michael Deloach, který mi řekl, jaké prostředí čekat ve Svitavách.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze