Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Světový šampion Ditzel kraloval i Evropě

11 2003
Lanškroun - Čeští dráhoví cyklisté vybojovali na evropském šampionátu osm medailí. O polovinu z nich se postaral jediný závodník - Filip Ditzel. Juniorský mistr světa a teď i Evropy. Je úžasným talentem. Důkaz? Každý start v Moskvě proměnil Filip Ditzel v zisk medaile. "Nemohl jsem si přát víc," pronesl sedmnáctiletý cyklista hájící barvy Dukly Brno.

Na olympijské dráze v Krylatském, kde se o několik dnů dříve stal juniorským světovým šampionem, šel Ditzel od jednoho úspěchu k druhému. "Především jsem rád, že jsem opět získal titul na kilometru," naznačil, kterou disciplínu bere za svou prioritu.

Jako mistr světa jste šel na start závodu na jeden kilometr s pevným startem jako největší favorit. Byla to těžká role?

Myslel jsem si, že mě to nebude svazovat. Jenže pak jsem viděl, jak rychlé časy zajeli soupeři, a začal jsem být hodně nervózní. Padlo to na mě hodinu před startem.

Vítězství na mistrovství Evropy tedy bylo těžší než na světovém šampionátu?

Asi ano, protože se jezdily lepší časy. Ale opět se mi povedlo zajet perfektně. Druhé kolo jsem měl sice pomalejší než na mistrovství světa, ale třetí bylo zase rychlejší. Nakonec jsem se zlepšil o tři setiny.

V tu dobu už jste měl za sebou úspěšnou obhajobu bronzu v olympijském sprintu. Povzbudila vás medaile?

I když jsem bral olympijský sprint především jako rozjetí před kilometrem, medaile určitě potěšila. Na druhou stranu jsem ji ale nepřeceňoval. Vždyť jsme zajeli o vteřinu hůř než na mistrovství světa. K bronzu nám pomohla i absence Němců a Francouzů.

Ziskem titulu mistra Evropy jste si splnil hlavní cíl, s nímž jste do Moskvy odjížděl. Spadla z vás po vítězství nervozita?

Už jsem se cítil jistější a klidnější. Jenže přede mnou byl pro změnu sprint, což je opět trošku svazovalo. Chtěl jsem zúročit zkušenosti z mistrovství světa a ukázat, co umím. Nechtěl jsem skončit někde vzadu.

To se vám povedlo. Po sprintu a ještě předtím po scratchi jste si na krk pověsil stříbro. Která ze "stříbrných" disciplín byla náročnější?

Rozhodně scratch. Vždyť se jel na deset kilometrů a dost rychle. Pokud jsem chtěl myslet na medaili, musel jsem si hlídat každý pokus o únik. Vydržet to třicet kol bylo docela náročné. V závěru jsem zkusil nastoupit na dvě kola. Bylo to hop, nebo trop, ale vyšlo mi to.

Každý den jste v Moskvě závodil a vždy velice úspěšně. V nohách jste přitom měl už mistrovství světa. Cítíte velkou únavu?

V poslední den mistrovství Evropy jsem už vynechal keirin. Už jsem nebyl schopen ničeho. Teď mě čekají ještě závody v Bratislavě a pak si určitě dám týden odpočinku. Fyzicky se nyní cítím hodně vyčerpán.

Letošní sezonou se loučíte s juniorskou kategorií. Mezi muže odcházíte jako mistr světa a Evropy. Přesto nemáte z přechodu obavu?

Určitě to bude hodně těžké. V prvním roce mezi muži bych měl především sbírat zkušenosti. Ale za rok jsou olympijské hry...

To je určitě velký sen ...

I když jsem mladý, tak vidím šanci olympijských her se zúčastnit, což je pro mě obrovská motivace.

BILANCE FILIPA DITZELA NA JUNIORSKÉM MISTROVSTVÍ EVROPY NA DRÁZE V MOSKVĚ:

Zlato - závod na jeden kilometr s pevným startem
Stříbro - scratch a sprint
Bronz - olympijský sprint (+ Zbyněk Hochman a Adam Ptáčník)

Autor:


Témata: cyklistika, Moskva
Najdete na iDNES.czmobilní verze