Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Světový pohár v Turíně vyhrál Nijs

26 2003
Turín - V belgický den se proměnil první závod Světového poháru cyklokrosařů. Z vítězství se na trati v Turíně radoval Sven Nijs. Spolu s ním vystoupili na stupně vítězů jeho krajani Bartu Wellens a Ben Berdeno. Z českých reprezentantů si vedl nejlépe Petr Dlask, který skončil jedenáctý.

Pořadatelé připravili pro jezdce prakticky velice rychlé kritérium. Jelo se v parku po travnatém povrchu, ale s řadou zatáček, což vyhovovalo technickým závodníkům.

Hned v druhém kole se vytvořila za Nijsem, jenž získal malý náskok, skupina patnácti jezdců. V ní byli ze svěřenců trenéra Petra Kloučka nejen zkušení Dlask a Ježek, ale i nadějný Martin Bína. Od třetího kola jel v čele Dlask, ale pořadí se neustále přelévalo, rychle jej vystřídali Nijs a později Wellens.

Po čtvrthodině závodu se dostal na první pozici Nizozemec Groenendaal, hned za ním jel Bína a celá skupina. Groenendaal se snažil soupeře setřást, ale bezúspěšně. Kolem poloviny závodu si čeští jezdci vybrali kopec smůly.

Nejdříve výborně jedoucího Bínu srazil zezadu Belgičan Vanthourenhout, český závodník zničil kolo a musel odstoupit. Asi o tři minuty později jej následoval Ausbuher, který si po pádu přes Verhegena z Nizozemska vyrazil dech a musel jej ošetřit lékař.

To už se vepředu vytvořila jedenáctičlenná skupina, v níž bylo sedm Belgičanů, Groenendaal, Gadret z Francie, domácí Franzoi a Dlask. V 45. minutě závodu se do ní dotáhl Zlámalík, okamžitě se dostal do čela a půl okruhu se mu soupeři dívali na záda.

Pět minut před cílem ovšem nastoupili Nijs a Wellens a v tomto pořadí také projeli cílem; v souboji o bronz zdolal Berden Groenendaala.

V závodu jezdců do 23 let si skvěle vedl Zdeněk Štybar, před rokem na MS bronzový junior, který nenašel přemožitele a zvítězil.

Výsledky:
Elite:
1. Nijs 57:08, 2. Wellens stejný čas, 3. Berden (všichni Belg.), 4. Groenendaal (Niz) oba -1, 5. S. Vanthourenhout (Belg.) -2, 6. Mourey (Fr.) -7, 7. Heule (Švýc.) -10, 8. Franzoi (It.) - 11, 9. Gadret (Fr.), 10. De Kneght (Niz.), 11. Dlask (ČR) všichni -12, 12. Vervecken (Belg.) -13, 13. Zlámalík (ČR) -15, 14. Fontana (It.) -26, 15. Ježek -29, ... 18. Šimůnek -55, Bína, Ausbuher (všichni ČR) oba nedokončili.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze