Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Světový pohár v Česku hatí teplo

27 2003
Špindlerův Mlýn - Termínová listina říká: 13.-14. prosince, obří slalom a slalom Světového poháru žen ve Špindlerově Mlýně. Poprvé za 37 let v Česku! "Je tu zatím krásně. Teplo," hlásí Bohumil Zeman, předseda organizačního výboru. A předpověď? "Taky teplo, až do víkendu."

Pro Zemana je to nejhorší možná zpráva. Středisko zůstává bez sněhu.
A do 7. prosince musí organizátoři potvrdit konání závodů. Řešením by byl umělý poprašek.

Jenže aby ho nastříkali, potřebují týden s teplotami pod bodem mrazu. A ten nepřichází.

Po neděli se snad ochladí. Na jak dlouho? Kdo ví... "Moje tetička meteoroložka říká, že každá delší než desetidenní předpověď je šarlatánství," připomíná Aleš Krýzl, generální sekretář akce.

Kvůli nedostatku sněhu byl již zrušen úvodní podnik Evropského poháru ve francouzském Val Thorens. Prosinec bývá ke sjezdařům krutý. "Máme strach," přiznává Zeman.

Právě v jeho a Krýzlově hlavě se na počátku 90. let zrodila odvážná myšlenka. Přivést nejprestižnější lyžařskou soutěž světa do Čech. "Moc jsme nevěřili, že uspějeme. Nejdřív jsme si o tom jen povídali," vzpomínají.

V roce 1993 poprvé uspořádali Evropský pohár a přešli do ofenzivy. Sondovali, vyzvídali u Kurta Hocha, ředitele Světového poháru, i u Patricka Langa, mediálního šéfa.

"Jak to vidíte? Máme vůbec na svěťák šanci?" ptali se jich. Počkejte, uvidíme, snad najdeme volný termín, slyšeli ozvěnou.

Zeman využil své kontakty z časů, kdy závodil. "Jde o lobbistickou záležitost," poznal i Krýzl. A Hoch je mužem s největší mocí.

"On vytváří kalendář. Jedině když vznikne rozpor, hlasuje komise Světového poháru."

Volný termín pro Špindlerův Mlýn objevil Hoch v této sezoně. Zimě chybí vrchol v podobě olympijských her nebo světového šampionátu, pohárových závodů přibylo.

Tři z nich přidělil do zemí bývalého Československa. "Hlasovalo se, kdo získá dva a kdo jen jeden. Slovensko jsme porazili," líčí Krýzl.
Fatranské Vrátné připadl pouze slalom.

Rozpočet historicky nejdražší lyžařské akce na českém území je dvacet milionů korun. Kdo je uhradí? Ze tří čtvrtin prodej televizních amarketingových práv společnosti Media Partners. Zbytek čeští partneři a prodej vstupenek. Pokud se pojede...

A jestli ne? Organizátoři nejsou proti zrušení závodů pojištěni! "Několik pojišťoven nás odmítlo. Jiné nabídly podmínky, které by se nám nevyplatily. Chtěly šest milionů korun," říká Zeman.

Možnou ztrátu neprozradí. "To jsou obchodní věci. O těch se nemluví." Nejde však jen o byznys. Tvrdý může být i sportovní dopad odřeknutí. "Byl by to průšvih. Katastrofa. Ztížená pozice do budoucna."

Každý den Zeman hledí na teploměr. A k obloze. "Vyhlížím severozápadní proudění. Přináší zimu."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze