Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Světový pohár pro Španělsko

18 2000
S a n t a C a t a r i n a - S podporou tajemných sil a zázračné svěcené vody vybojoval Johann Mühlegg pro Španělsko, kde se běžecké lyžování až donedávna blížilo exotické podívané, křišťálový glóbus za vítězství ve Světovém poháru. Třicetiletý blonďák, který v německých barvách získal dva tituly juniorského mistra světa a dvě sedmá místa na olympijských hrách, při své první sezoně ve španělské kombinéze využil zdravotních problémů norských fenoménů Alsgaarda a Daehlieho a stal se suverénním králem bílé stopy.
"Ve Španělsku jsem našel ráj na zemi. Je to země, která pasuje k mé mentalitě, jsem takový jižanský typ," vysvětluje volbu své nové vlasti kontroverzní běžec. Mühlegg původně zvažoval mezi Itálií a Španělskem.

Pro Apeninský poloostrov hovořilo sponzorské zázemí i přezdívka Giovanni, kterou mu dali jeho italští fanoušci. Nakonec však zvítězila španělská reprezentace, menší a klidnější kolektiv běžců Mühleggovi vyhovuje.

Našel si apartmá v Madridu, připravuje se tak jako dříve po celé Evropě. Na italské půdě však vybojoval v prosinci svůj vůbec první triumf ve Světovém poháru a zde také v neděli obdrží křišťálový glóbus za celkové vítězství.

K odchodu z Německa se Mühlegg definitivně odhodlal po olympijských hrách v Naganu. Nezastavil ho ani očekávaný roční zákaz činnosti, kdy mohl závodit jen v dálkových bězích.

Důvod? "Dostal jsem zprávu, že na mě v německém týmu působí zlé síly," uváděl tehdy. "Ve společnosti takových lidí nemohu dál pracovat, musím se osvobodit." S odstupem času hodnotí kladně i onu roční přestávku.

"Bylo to hodně náročné, každý týden jsem běhal závod delší než padesát kilometrů, ale mé letošní výkony dokazují, že mi to jenom prospělo," usmívá se. Paradoxem v proměněném Mühleggově smýšlení bylo, že oním ztělesněním zla měl být jeho někdejší trenér a velký kamarád Georg Zipfel, který v roce 1989 neznámého mladíka přivedl k titulu juniorského mistra světa.

"Dlouho jsem nevěděl, co je zač. Až moje víra mi to dovolila pochopit," vysvětloval Mühlegg náhlou změnu. O tom, jaké víře Mühlegg propadl, se zcela určitě nic neví. Hovořilo se dokonce o satanismu, ale on sám se po celou sezonu odmítl na toto téma vyjadřovat. Se stejnou zarputilostí celé čtyři měsíce odmítal žádosti o rozhovor od německých novinářů.

"Rozhovory v němčině neposkytuji, chci tu zemi vymazat ze své mysli. Žiji teď   budoucností, a ta je ve Španělsku," tvrdí. Za jeho obrácením na víru, jejíž řády připomínají spíše značně podivínskou sektu, stojí  jeho bratr a trenér v jedné osobě Martin.

V průběhu skandinávského turné nerozlučnou dvojici doprovázela i drobná Portugalka jménem Agostinia - vůdčí komunity, jejíž víru oba bratři vyznávají. Jedním z neodmyslitelných rituálů, jež k této víře patří, je pití svěcené vody, kterou svým poddaným podává právě Agostinia.

Mühlegg je přesvědčen, že její přítomnost ve Skandinávii mu pomohla k historickému úspěchu. "Pro Španělsko je Johann jako dar spadlý z nebes. Tisíce lidí si tam nyní kupují běžecké lyže a zkoušejí na úpatí Pyrenejí běhat tak jako on," soudí ředitel klasických disciplín mezinárodní lyžařské federace FIS Bengt Erik Bengtsson.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze