Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Světový pohár o víkendu: Maierova show

11 2000
P r a h a - Dva rozdílné závody - sjezd a obří slalom - spojovala jedna totožná trať, jednak osoba vítěze. Sjezd na lehce zkrácené klasické trati byl těžký především tím, že mu předcházel jediný trénink, který byl nakonec skoro k ničemu, neboť po vyjasnění trať umrzla a zcela se změnila. Šanci tak měli především zkušení, které již díky zkušenostem nic nevyvede z míry a kteří už podobné situace zažili. Tvrdé školné tak třeba zaplatil oslavovaný mladíček Beltrametti (2. v Lake Louise), ale závod byl poněkud velkým soustem i pro slavného Ghedinu, jenž se s velkým tréninkovým mankem po letním zranění zad jako 34. v cíli vrátil do akce.

Tři klíčová místa jinak nepříliš extrémně náročné tratě nikdo z borců nezvládl dokonale, vítězný Maier vršek moc dobře nenajel, byl poněkud rozházený, stále si však držel rychlost a nikde se od rychlé stopy neodchýlil přespříliš. V kompresi dole pak získal výsledný náskok 0,31. K 28. narozeninám (7/12) si tak nadělil 32. vítězství ve SP. Největší konkurent Eberharter byl nejlepší v horní části, vedl, výjezd z komprese se mu ale nepodařil a přišel v něm o vítězství.

Evidentně spokojený Maier („Na sjezdu mi moc záleží“) tak kráčí ke svému letošnímu vrcholu: doma v St. Antonu bezpodmínečně musí vyhrát mistrovský sjezd. Tlak na něho nebude menší než při innsbruckých olympiádách na Franze Klammera 1976 nebo Egona Zimmermanna 1964. „Státní, společenský a občanský“ úkol je jasný... A až se pak zhostí zbývajících dvou povinností - vyhrát Hahnenkamm a sjezd olympijský (v Naganu v při něm absolvoval stometrový nejslavnější pád lyžařské historie) - stane se bohem, jemuž budou závidět snad i Tomba a Stenmark...

Druhý víkendový závod - obří slalom byl nepříliš pohledný na nevhodné trati (poměrně úzká sjezdovka s traverzy) a nekvalitním povrchu, na němž se podepsalo i nepochopitelné noční rolbování. Zejména s druhým hodně zatočeným kolem se dokázalo slušně vyrovnat jen pár závodníků. Může někoho překvapit, že čím horší podmínky, tím vhodnější prostor pro Maiera, aby dokázal svou převahu?

Využít jedničku v 1. kole zase takový kumšt není, ale zajet jako poslední startující nejlepší čas na notně rozbité trati kola druhého je kousek vpravdě husarský. Peprnější o to, že druhé kolo až přehnaně „za roh“ nejspíše postavil švýcarský trenér především pro von Grünigena, a ten v něm skutečně zářil. Zajímavější i vzhledem k tomu, že právě zde před třemi lety Maiera diskvalifikovali za předčasné odepnutí lyže v cíli, po níž tehdy zvítězil právě von Grunigen... (Pro takový víkend stojí za to žít, musel si říkat Herminátor. Tím spíše, že jel ve Světovém poháru svůj stý závod...)

Jinak zaujali především sjezdaři, jejichž příjmení začíná na Sch-: Američan Schlopy, po třech letech závodění u profesionálů zpátky, zajel třetí čas 2. kola (celkově 9.), Rakušané Schilchegger a Schifferer se o setinu poprali o zbylá místa na stupních vítězů. Překvapením byl zatím nevýrazný Francouz Frederic Covili, jenž s číslem čtyřicet na rozbité trati napřed vybojoval a ve 2. kole uhájil 5. místo. Něco podobného se žel nepovedlo našemu Hayerovi, jenž ovšem v těchto podmínkách jako 67. na startu jel závod víceméně ztracený.

Šanci na reparát má hned v pondělí večer, kdy se od 18 hodin jede večerní slalom. Další program Poháru je pak silně ve znamení nedostatku sněhu, příští víkend by se místo italského Gröden/Val Gardeny měl sjezd a obří slalom ve Val d´Isere opakovat...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze