Světové šampionky nezáří, ale vítězí

3 2003
Poreč - Obhájce světového prvenství na světovém šampionátu házenkářek v Chorvatsku nikterak nezáří, ale vítězí. Po těsné výhře s Koreou se Rusky ve svém druhém vystoupení natrápily s Angolou, ale nakonec vyhrály o čtyři branky. V dalším střetnutí 'české' skupiny rozdrtily Rakušanky Angolu, když jim nasázely ještě o gól více než Krejčířovy svěřenkyně.

Rusko opět prováhalo začátek utkání a snaživá Angola brzy vedla 5:2. Svěřenkyně kouče Trefilova se probraly na sklonku prvního dějství a do šaten šly s dvoubrankovým náskokem, jenomže ani pak nerozpoutaly pověstné peklo. Ještě osm minut před koncem africký šampion prohrával o jedinou branku a sahal po senzaci, favorit však v závěru znovu zabral.

Ve skupině A Chorvatsko pokračovalo ve 'vyvražďování' trpaslíků. Po Brazílii si domácí házenkářky ve Splitu hladce poradily s Austrálii. Boj o průnik do další fáze pro ně však teprve začne, už ve čtvrtek se utkají v prestižním duelu se Srbskem a Černou horou.

Právě srbský trenér Zoran Ivič měl prý všechno dobře spočítané. Jak se však ukázalo, postupový vzoreček sestavil špatně, protože jeho svěřenkyně podlehly Španělsku. "A já myslel jsem, že Španělsko skončí na čtvrtém nepostupovém místě," divil se na tiskové konferenci. "Tenhle výsledek mění naše plány..." Jistě kráčí turnajem Francie, která v pohodě porazila Brazílii.

Hodně zajímavé věci se dějí v 'céčku'. Vicemistryně světa i Evropy z Norska, které v úvodním zápasu podlehly Ukrajině, se notně natrápily i s Tuniskem a nakonec je v závěru musela uklidnit jistými zákroky brankářská stálice Legangerová. Tabulku navíc vede náhradník mistrovství - Japonsko, které se však zatím střetlo se slabšími účastníky.

Obrovské drama nabídlo východoevropské měření sil. Ukrajina pokračovala v zuřivé jízdě a rychle vedla nad Rumunskem o pět gólů. Jenomže Rumunky se nenechaly vyvést z konceptu a ve druhé půli utkání otočily. V hororovém závěru se týmy tahaly o každý gól a Ukrajinkám nakonec zachránila pět vteřin před koncem bod Cygicovová, autorka dvanácti branek.

Ve skupině D se rovněž objevil pokus o africkou vzpouru proti evropské nadvládě. Celek z Pobřeží slonoviny vedl v poločase nad Slovinskem o tři branky, pak se však rozohnila Oderová, střelkyně jedenácti gólů, a dovedla své spoluhráčky k dalšímu dvoubodovému zisku.

Postupová hra slibuje zauzlený rébus, který zatím překvapivě jistě řeší Němky, které po remíze s Dánskem vyhrály nad Maďarskem, stříbrným družstvem z OH v Sydney. Mistryně Evropy z Dánska s přehledem porazily Čínu.