Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Světové golfistky při slovenské premiéře vyhnal ze hřiště déšť

Slovenská profesionálka Zuzana Kamasová ukazuje hřiště v Tálích české amatérce Kláře Spilkové. | foto: Grey Bear Tále

27 2010
Když je něco zadarmo, obvykle to nestojí za nic. Ale tentokrát je to něco jiného. Okouzlující prostředí Nízkých Tater, výhledy na jejich nejvyšší vrchol Ďumbier, a k tomu výtečná hra elitních světových golfistek na hřišti Gray Bear Tále. To je golfový turnaj Allianz Ladies Slovak Open ze série Ladies European Tour. Jen kdyby nepřišla ta bouřka...

A diváci na něj mohou zdarma. Přitom jde o nejvýznamnější sportovní akci roku na Slovensku. "Tři roky to tu dělali ve dne v noci. A teď tu máme tohle," mávl rukou před hřištěm zasazeným do působivé kulisy řidič, který mě přivážel od hotelu.

"Je to kouzelné. Jsem překvapená, jak nádherné to tu je. Připomíná mi to Švédsko, kde jsem vyrůstala," povídala Helen Alfredssonová, jedna z nejlepších světových golfistek, která momentálně žije na Floridě. "Na amerických hřištích jsou všude domy, tady se procházím lesem, poslouchám ptačí zpěv, příroda všude kolem. Jsem unešená," rozplývala se.Golfové hřiště Grey Bear Tále.

Organizátoři se před začátkem turnaje pořádně báli. Na Slovensku stejně jako na Moravě v minulých týdnech totiž hodně pršelo. "Připravit hřiště bylo velmi náročné," přiznal promotér turnaje Stephen Flanagan, který má zkušenosti z přípravy loňského turnaje série mužské European PGA v Čeladné v Beskydech. "Ostudu ale neuděláme, hřiště se nám podařilo dostat do solidní kondice."

Skutečně. Na greenech má tráva přesně pět milimetrů, rough je zastřižený na 100 milimetrů.

Maria Verčenovová - Ladies Slovak Open, 1. kolo.

Jenže déšť trápí organizátory dál. První kolo turnaje bylo přerušeno, čekala se totiž bouřka. Kvůli dešti byl na dvě hodiny přerušen také středeční pro-am. Déšť tak ze hřiště vyhnal třeba i slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče, který hrál s největší hvězdou turnaje – britskou golfistkou Laurou Daviesovou.

Tahle dáma má za sebou více než 270 profesionálních turnajů, ten předchozí ze série LET v Německu vyhrála. A pokud uspěje také teď na Slovensku, dostane se do golfové Síně slávy. První kolo odehrála na dvě rány pod par. "Nic mě nebaví tolik jako golf. Proč bych nepřijela na Slovensko, proč by tu nevyhrála i Slovak Open," usmívala se.

Na slovenském turnaji je ve hře celkem 350 tisíc eur, pro vítězku připravili organizátoři 52 500 eur. Ale aby Daviesová tuhle sumu vyhrála, musí zvládnout hřiště, které sama považuje za těžké: "Hlavně šestá jamka. Dostat míček na green je kumšt. Je to z kopce a za roh," líčila.

Ostatně už jen samotná procházka celým hřištěm v Tálích je slušný výkon. Měří 6 266 metrů a mezi nejnižším a nejvyšším bodem je 60 výškových metrů.

Ale hráčky, které dnes stihly odehrát první kolo ještě předtím, než ho organizátoři kvůli dešti přerušili, to zvládaly s grácií. "Na ženský golf je krásný pohled," řekl Flanagan. "Už abychom takový turnaj přivedli i do Česka."Najdete na iDNES.czmobilní verze