Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští volejbalisté potřebují proti Japonsku dvě jakékoliv výhry

Filip Habr, volejbalista Českých Budějovic | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

2 2015
Byť volejbaloví reprezentanti ztrácejí na druhé Japonce ve skupině D Světové ligy pět bodů, stačí jim jakékoliv dvě výhry, aby svého soupeře předstihli. Oba týmy zakončí letošní Světovou ligu v pátek a v sobotu od 18.00 v Opavě.

O konečném pořadí ve skupině, kterou už ovládla Francie, rozhodne více výher, ne bodů... Ty přijdou na řadu jen v případě stejného počtu vítězství. Po dosavadních deseti duelech mají Češi i Japonci shodně čtyři výhry. Český tým bodově ztrácí, protože si připsal jen jedno tříbodové vítězství (to je za 3:1 a 3:0). Při skóre 3:2 má vítěz dva a poražený jeden bod.

„Pravidla se ve volejbale pořád mění, asi aby funkcionáři měli co dělat,“ řekl reprezentační nahrávač Filip Habr. „My se tomu musíme přizpůsobit, ale v tuto chvíli je to pro nás výhodné. Dohánět Japonce bodově by bylo složitější.“

Trenér národního týmu Zdeněk Šmejkal pravidlo o počtu výher označil za docela dobré. „Nemůže se tak stát to, k čemu došlo v českém poháru juniorů,“ upozornil. „Družstvo, které ani jednou neprohrálo, skončilo druhé, protože hrálo na více setů. Pokud je tým, který neprohraje, druhý, tak je něco špatně a toto pravidlo tomu zamezuje. Kdo má více výher, je lepší. To mi přijde logické.“

Bez porážky byla Ostrava, ale tým ŠSK Beskydy měl více bodů.

Bodování ve volejbale je věčné téma. Dříve platilo, že za jakoukoliv výhru jsou dva body a za prohru jeden. Italové přišli s bodováním, že za vítězství 3:0 a 3:1 jsou tři body a za 3:2 dva, přičemž celek, který uhrál dva sety, má bod.

„Každý systém má zastánce, ale už to říkal Filip, někdy mi přijde jako by za některými změnami byla jakási lobby. Změny se postupně podrobí kritice a zase je to jinak,“ uvedl Šmejkal.

Příkladem je pravidlo o doteku sítě. To se letos vrátilo k tomu, že jakýkoliv hráčův dotyk sítě je chybou. Před tím jí byl pouze zásah horní pásky.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze