Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Jednička Plíšková. Něco jako Zlatý míč pro Nedvěda

NOVÁ SVĚTOVÁ JEDNIČKA. Ve Wimbledonu si Karolína Plíšková moc radosti neužila, největší satisfakce se paradoxně dočkala dlouho po vyřazení. | foto: AP

12 2017
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Mít světovou jedničku v tenisu je bombastická zpráva pro krizí schvácený sport v malé zemi s deseti miliony obyvatel. Karolína Plíšková mu udělala reklamu k nezaplacení. Po rozdělení federace se českým číslem 1 v tak globálním oboru stal snad leda fotbalista Pavel Nedvěd, jenž v prosinci 2003 převzal Zlatý míč.

Pětadvacetiletá Plíšková je teprve 23. královnou WTA Tour od listopadu 1975, kdy tato organizace začala vydávat počítačový žebříček.

V pondělním vydání tradičního a objektivního pořadí, jež se sestavuje dle počtu bodů získaných na turnajích v uplynulých dvanácti měsících, přeskočí dosavadní vládkyni Angelique Kerberovou z Německa.

Od července 2016 posbírala čtyři tituly na větších podnicích na čtyřech kontinentech - v americkém Cincinnati, australském Brisbane, asijském Dauhá a evropském Eastbourne. Zápasovou bilanci si v daném období nazdobila na 54-18. Skóre se soupeřkami z Top 10 v něm má rovněž úctyhodnou: 10-6.

Karolína Plíšková, vítězka turnaje v Eastbourne
Karolína Plíšková si užívá pohled na trofej pro vítězku turnaje v Dauhá.
Před rokem to samé zvládla Karolína Plíšková. Ve finále proti Rusku vybojovala...
POLIBEK VÍTĚZKY. Karolína Plíšková s trofejí pro šampionku turnaje v Brisbane.

Pomohla k pátému triumfu českého týmu ve Fed Cupu v posledních šesti sezonách. Přitažlivým útočným stylem se protloukla do finále US Open, čtvrtfinále Australian Open a semifinále Roland Garros.

Podařilo se jí něco, oč marně usilovaly další české mistryně s raketou. Hana Mandlíková, Jana Novotná či Petra Kvitová se už už chystaly uvelebit na trůnu, když je zastavila některá ze stovek sokyň, jež na okruhu neustále bojují o body, peníze a slávu.

Co na dvorcích různých barev a povrchů dokázala ona, svedli ve vzdálenější minulosti jenom dva její krajané, byť nejprve museli prchnout z vlasti spoutané a drancované komunisty do USA. Martina Navrátilová a Ivan Lendl na špičce vydrželi mnoho týdnů a stali se ve své branži uctívanými idoly.

KONCENTRACE. Karolína Plíšková zahrává forhend v zápase s Jevgenijí Rodinovou...

Při vší úctě k dalším sportovním hrdinkám minulých dekád i současnosti - Martině Sáblíkové, Kateřině Neumannové, Barboře Špotákové, Zuzaně Hejnové či Štěpánce Hilgertové - žádná z premiantek se ve své disciplíně neutkává s tak početnou a vyhrocenou konkurencí jako Plíšková.

Vyznamenanými machry svého řemesla byli na přelomu tisíciletí Jaromír Jágr a Dominik Hašek, jenže rovněž hokej je v globálním pohledu menšinovým sportem. Taky proto je osobní ocenění pro slečnu z Loun tak jedinečné a vzácné, byť to tak kdekdo uhnízděný v české kotlině přes hraniční hory neuvidí.

Jistě na něj lze pohlížet přísnějším zrakem. Sama by raději vykročila na vrchol po velkému triumfu na slavné akci. Nikoliv po vypadnutí ve druhém kole Wimbledonu a úterní porážce Rumunky Simony Halepové od Britky Johanny Kontaové ve čtvrtfinále téhož podniku.

Fotogalerie

Pomohlo jí, že se na mateřskou odebrala Serena Williamsová, že se z ní teprve vrací Viktoria Azarenková, že za dopingový hřích musela pykat Maria Šarapovová a že se po zranění ruky dlouho léčila Petra Kvitová.

Je zjevné, že pozici jedničky má zatím pouze v krátkodobém pronájmu. Od vyrovnané smečky dračic ji nedělí nějak výrazný náskok. Pořadí na špičce se v létě může ještě párkrát změnit.

V červenci 2017 se však stala číslem 1 v tenise a tu čest jí už nikdo nevezme. Sama cítí, že by měla výsostný status obhájit - nejlépe triumfem na grandslamu. Udělá nejlépe, když jeho zisk vezme jako motivaci. Pak nebude jedničkou, na kterou se časem zapomene.

Karolína Plíšková nedávno vyhrála titul na turnaji v Eastbourne:

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze